Turecký súd nariadil väzbu pre časť podozrivých zo špionáže pre Izrael
Súd v Istanbule nariadil väzobné stíhanie pre 15 z 34 osôb zadržaných začiatkom tohto týždňa pre podozrenie zo špionáže pre Izrael. Jeden ma zbierať informácie o palestínskych pacientoch, ktorí boli nedávno prevezení do Turecka.
Podozrivých zadržali v utorok za údajné plánovanie aktivít, ktoré zahŕňali špionáž, prenasledovanie, útoky a únosy cudzích štátnych príslušníkov žijúcich v Turecku.
Turecký minister spravodlivosti Yilmaz Tunč uviedol, že 26 podozrivých bolo postúpených súdu na základe obvinenia zo spáchania politickej alebo vojenskej špionáže v mene izraelských tajných služieb. Jedenásť z nich bolo rozhodnutím súdu z väzby prepustených, ale zostávajú pod dohľadom súdnych úradov. Zvyšných osem osôb čaká na deportáciu.
Krátko po utorkových policajných raziách, ktoré sa uskutočnili na 57 miestach v ôsmich provinciách, turecké médiá bez uvedenia zdrojov uviedli, že podozrivé osoby sa pravdepodobne snažili identifikovať, sledovať a unášať cudzincov žijúcich v Turecku v rámci "medzinárodných špionážnych" operácií Izraela.
Turecká tlačová agentúra Anadolu napísala, že izraelská zahraničná spravodajská služba Mosad do tejto operácie naverbovala Palestínčanov a sýrskych občanov v Turecku.
AP v tejto súvislosti pripomenula, že Turecko od začiatku konfliktu medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas prijalo desiatky palestínskych pacientov z Pásma Gazy.
Denník The Wall Street Journal pred vyše mesiacom informoval, že izraelské tajné služby chcú po vojne v Pásme Gazy zabiť lídrov palestínskeho militantného hnutia Hamas. To by podľa WSJ mohlo zahŕňať príslušníkov Hamasu nachádzajúcich sa v Turecku.
Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sa po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom značne zhoršili, pričom z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa stal jeden z najtvrdších kritikov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorého nedávno prirovnal k Adolfovi Hitlerovi.
Erdogan už predtým odvolal tureckého veľvyslanca z Tel Avivu a žiadal, aby izraelských armádnych dôstojníkov a politikov súdil Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Izrael vs. Hamas
Vyšetrovanie incidentu, pri ktorom izraelskí vojaci zabili 15 palestínskych záchranárov, zistilo množstvo pochybení.
(ČTK)Krajne pravicový izraelský minister financií Bezalel Smotrič žiadal úplnú okupáciu Pásma Gazy. Čítaj ďalej
Tisícky ľudí opätovne demonštrovali v Izraeli za presadenie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy. Čítaj ďalej
Hamas tvrdí, že nemá informácie o izraelsko-americkom vojakovi, ktorého militanti zajali počas útoku zo 7. októbra. Čítaj ďalej
Hamas už nemá takú kontrolu v uliciach miest Pásma Gazy. Kritiku však stále potláča.
(Washington Post)V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)Nepriame rozhovory Izraela a Hamasu o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli.
(TASR)Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že jedna z jeho základní v Pásme Gazy bola poškodená výbušninou.
(TASR)