Maďarsko súhlasilo s fondom EÚ pre vojenskú pomoc Kyjevu
Maďarsko prestalo namietať voči vytvoreniu fondu EÚ vo výške piatich miliárd eur určeného na vojenskú pomoc Ukrajine.
Nemenovaný predstaviteľ maďarskej vlády o tom hovoril na stredajšom rokovaní šéfov diplomacie krajín Európskej únie. Podľa zdrojov Bloombergu však uviazla dohoda o väčšom, 50-miliardovom balíku finančnej pomoci Kyjevu.
Podľa Bloombergu toto rozhodnutie Budapešti predstavuje obrat oproti situácii z pondelka, keď šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v Bruseli zdôraznil, že Maďarsko je proti premene súčasného mechanizmu EÚ, v rámci ktorého sú preplácané členským štátom zbrane, ktoré posielajú na Ukrajinu.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na vlaňajšom decembrovom summite EÚ ešte vetoval plán, ktorý by Ukrajine poskytol finančný balík 50 miliárd eur zo spoločného rozpočtu EÚ na 4 roky. Avšak na januárovom stretnutí veľvyslancov členských krajín maďarský veľvyslanec súhlasil s plánom, ktorý zachoval podstatné prvky uvedeného plánu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej
Kyjev tvrdí, že Rusko napriek vyhláseniu veľkonočného prímeria neprestáva útočiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský vzdušný priestor chránia aj ženy. "Čarodejnice z Buče" chcú odbremeniť aj mužov na fronte.
(SME)Putinovi sa nedá veriť, reagoval ukrajinský minister zahraničia Sybiha na vyhlásenie veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Kyjev krátko pred začiatkom prímeria vyhláseného Putinom informoval o ruskom dronovom útoku. Čítaj ďalej