marca (M23) podporovaní Rwandou sa v stredu stretli v Katare, aby sa pokúsili uzavrieť mier v konfliktom zmietanom východnom Kongu. Povstalci sa tam zmocnili rozsiahleho územia. Informuje o tom agentúra AP, píše TASR.
Desaťročia trvajúci konflikt sa vystupňoval v januári, keď povstalci obsadili strategické východokonžské mesto Goma a vo februári aj mesto Bukavu. Boje si vyžiadali približne 3000 mŕtvych a vyvolali obavy zo širšej regionálnej vojny.
Podľa predstaviteľov oboch strán sa delegácie stretli v stredu v katarskom hlavnom meste Dauha. Rozhovory nadväzujú na nedávne stretnutie konžského a rwandského prezidenta, ktoré sprostredkoval Katar. Susedné krajiny sa neúspešne snažia prinútiť obe strany, aby sa vrátili k dialógu a opätovne sa zaviazali k mierovej dohode, z ktorej porušovania sa vzájomne obviňujú.
Povstalci požadujú, aby konžský prezident Felix Tshisekedi zrušil „všetky rozsudky smrti a trestné stíhania“ na členov M23, uviedol predstaviteľ hnutia. Delegáciu povstaleckých síl vedie Bertrand Bisimwa, zástupca koordinátora Aliancie na rieke Kongo, do ktorej patrí M23.
Konžská vládna delegácia je zložená prevažne z predstaviteľov národných bezpečnostných služieb. Požadujú, aby sa povstalci stiahli z obsadeného územia.
Podľa Christiana Moleku, politológa z konžského think tanku Dypol, bude úspešnosť stretnutia v Dauhe „závisieť od schopnosti sprostredkovateľov udržať tlak na rôzne zainteresované strany, najmä na Rwandu, a udržať ich pri stole“. Moleka dodal, že prinútiť povstalcov stiahnuť sa bez tlaku medzinárodného spoločenstva na Rwandu nebude jednoduché.
M23 patrí ku približne 100 ozbrojeným skupinám, ktoré bojujú vo východnom Kongu bohatom na nerastné suroviny v blízkosti hraníc s Rwandou. Podľa expertov OSN povstalcov podporuje približne 4000 rwandských vojakov.
(TASR)