Scholz vyzval americký Kongres, aby schválil pomoc Ukrajine
Nemecký kancelár počas svojej návštevy USA vyzval americký Kongres, aby čo najskôr schválil pomoc Ukrajine.
"Bez pomoci USA bude situácia pre Ukrajinu veľmi komplikovaná," upozornil Scholz na tlačovej konferencii pred stretnutím s americkým prezidentom Joeom Bidenom.
Pomoc Ukrajine blokujú v Kongrese členovia Republikánskej strany. Tvrdia, že USA si už nemôžu dovoliť posielať na Ukrajinu ďalšie miliardy dolárov a viac sa musí činiť Európa.
Scholz varoval pred následkami prípadného rozhodnutia Kongresu neposlať Ukrajine ďalšiu pomoc aj v článku, ktorý napísal pre americký denník The Wall Street Journal. Podľa neho by to mohlo v dlhodobom horizonte vyjsť draho nielen Ukrajinu, ale aj západné štáty.
"Ďalší aktéri po celom svete pozorne sledujú, či je možné vyťažiť z tohto rozdelenia a či sa dezinformačné kampane dokážu uchytiť," napísal kancelár. Podľa neho je potrebné presvedčiť občanov na oboch stranách Atlantického oceána, že víťazstvo Ruska na Ukrajine by urobilo svet nebezpečnejším.
Spojené štáty sú najväčším vojenským podporovateľom Ukrajiny, Nemecko je na druhom mieste.
V americkom Senáte sa teraz prerokúva vojenská pomoc pre Kyjev v hodnote 60 miliárd dolárov (56 miliárd eur). Európski lídri na summite v Bruseli minulý týždeň schválili balík finančnej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur počas nasledujúcich štyroch rokov. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval počas Veľkonočnej nedele Ukrajincov, aby nestrácali vieru. „Skôr či neskôr zlo ustúpi,“ uviedol. Čítaj ďalej
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej