NATO bude naďalej podporovať Ukrajinu, uviedol Stoltenberg
Ukrajina sa stane členom NATO, uviedol šéf Aliancie Jens Stoltenberg a prisľúbil ďalšiu podporu Kyjevu zo strany NATO.
"Ukrajina vstúpi do NATO. Otázka nie je či, ale kedy," povedal Stoltenberg vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti X. NATO bude podľa neho aj naďalej stáť po boku Ukrajiny počas jej prípravy na vstup.
Pripomenul, že na sobotu (24. februára) pripadá druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú označil za najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny. Vyjadril uznanie všetkým Ukrajincom, ktorí prišli o život alebo utrpeli zranenia pri obrane svojej vlasti.
"Cieľ ruského prezidenta Vladimira Putina sa nemení a nie sú žiadne náznaky, že by sa pripravoval na mier," povedal Stoltenberg. "Nesmieme však strácať odvahu. Ukrajina opakovane preukazuje obdivuhodnú zručnosť a pevné odhodlanie," povedal a dodal, že táto krajina sa nezrútila v priebehu niekoľkých týždňov - čoho sa mnohí obávali.
Ukrajine sa podľa jeho slov podarilo získať späť polovicu územia, ktoré predtým zabralo Rusko, a spôsobila ruským silám ťažké straty.
"Ukrajina si udržiava svoju slobodu a nezávislosť," povedal a dodal, že je to umožnené jej odvahou a odhodlaním. Prispela aj výrazná vojenská a hospodárska pomoc od členských krajín NATO.
Pripomenul, že spojenci v uplynulých dňoch oznámili ďalšie balíky pomoci v hodnotách miliárd dolárov. Tie zahŕňajú delostreleckú muníciu, prostriedky protivzdušnej obrany a bojové lode, drony a prostriedky na odmínovanie i vybavenia a náhradné diely pre stíhačky F-16.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej