Zelenskyj pricestoval do Saudskej Arábie na rokovania o mierovom pláne
Ukrajinský prezident pricestoval na návštevu Saudskej Arábie, kde bude rokovať aj o mierovom pláne a výmenách zajatcov.
V príspevku na Facebooku uviedol, že do Saudskej Arábie pricestoval, aby pokračoval v pravidelnom dialógu s korunným princom Muhammadom bin Salmánom.
"Téma číslo jedna - mierový plán... Sme blízko k uskutočneniu prvého mierového summitu a spolieham sa na pokračovanie aktívnej podpory Saudskej Arábie," napísal Zelenskyj.
Loading
...
K príspevku zverejnil fotografie, ako vystupuje z lietadla a ako ho vítajú saudskoarabskí predstavitelia.
"Téma číslo dva - návrat vojnových zajatcov a deportovaných osôb. Vedenie kráľovstva už prispelo k prepusteniu našich ľudí. Verím, že aj toto stretnutie prinesie výsledky," pokračoval ukrajinský prezident.
Dodal, že v Saudskej Arábii plánuje rokovať o možných oblastiach ekonomickej spolupráce a účasti Saudskej Arábie na obnove Ukrajiny.
Saudská Arábia si udržuje dobré vzťahy s Ukrajinou i Moskvou a sprostredkovateľom medzi oboma bojujúcimi krajinami bola aj predtým. V septembri 2022 napríklad pomohla vyjednať oslobodenie vyše 200 ukrajinských zajatcov, pripomína agentúra AFP.
Vlani kráľovstvo usporiadalo rokovania o vojne na Ukrajine za účasti takmer 40 krajín, Rusko sa však na nich nezúčastnilo. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval počas Veľkonočnej nedele Ukrajincov, aby nestrácali vieru. „Skôr či neskôr zlo ustúpi,“ uviedol. Čítaj ďalej
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej