Moldavsko a Ukrajina odmietli tvrdenie Podnesterska o dronovom útoku
Moldavsko odmietlo tvrdenie proruských separatistickov o tom, že výbuch v Podnestersku spôsobil dron z Ukrajiny.
Kyjev označil incident za provokáciu Ruska.
Podnesterské úrady predtým oznámili, že na tamojšej vojenskej základni v Tiraspole došlo v nedeľu k výbuchu a následnému požiaru. Tvrdili tiež, že explóziu pravdepodobne spôsobil dron vypustený z Odeskej oblasti na Ukrajine.
Pri incidente podľa separatistov neutrpel nikto zranenia. V prípade sa začalo trestné stíhanie.
Moldavsko však v reakcii uviedlo, že žiaden útok potvrdiť nemôže. "Úrady v Kišiňove v kontakte s ukrajinskou stranou útok na podnesterský región nepotvrdzujú," uviedol moldavský úrad pre reintegráciu. "Po preskúmaní videozáberov a výmene informácií oznamujeme, že uvedený incident je pokusom vyvolať strach a paniku v regióne."
"Rusi sa snažia vykonávať provokácie a manipulovať informačný priestor šírením falošných informácií," uviedol ukrajinský úrad, ktorý sa zaoberá dezinformáciami.
Moskva sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila.
Koncom februára Podnestersko požiadalo Rusko o "ochranu". V roku 2006 separatisti vypísali referendum o pripojení k Rusku, v ktorom väčšina zúčastnených hlasovala za.
Samozvaná Podnesterská republika sa nachádza prevažne na ľavom brehu Dnestra pri hraniciach s Ukrajinou. V marci 1992 vypukla krátka vojna medzi separatistami a prozápadnou moldavskou vládou, ktorá si vyžiadala stovky mŕtvych. Od roku 1995 sa v regióne nachádza okolo 1500 ruských vojakov. Väčšina z odhadovaných 465.000 obyvateľov hovorí po rusky a mnohí z nich majú aj moldavské, ruské či ukrajinské občianstvo. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Moskva sa môže pokúsiť uzavrieť dohodu o prímerí na Ukrajine so USA 9. mája, uviedol estónsky minister obrany. Čítaj ďalej
Estónske námorníctvo zadržalo neďaleko ostrova Aegna ropný tanker Kiwala, ktorý je súčasťou ruskej tieňovej flotily. Čítaj ďalej
Vyslanec USA Witkoff v Petrohrade rokoval so šéfom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrijevom. Čítaj ďalej
Splnomocnenec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff pricestoval na rokovania do Ruska. Čítaj ďalej
Nový balík nemeckej pomoci Ukrajine bude zahŕňať štyri systémy protivzdušnej obrany IRIS-T a 100-tisíc kusov munície. Čítaj ďalej
Ruské vojská sa blížia k Dnepropetrovskej oblasti, dobyli obec Oleksandropil a prenikli do Uspenivky. Čítaj ďalej
Šéfka diplomacie Únie Kallasová vyhlásila, že Rusko eskaluje vojnu na Ukrajine. Čítaj ďalej
Britská vláda v spolupráci s Nórskom oznámila balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 450 miliónov libier. Čítaj ďalej