Víťazstvo Korčoka by oslabilo Fica, myslia si českí politológovia
Víťazstvo Korčoka v druhom kole by bolo oslabením premiéra Fica, myslia si českí politológovia.
„Ak by vyhral Korčok, bol by to obrovský odkaz voličov," povedal pre český portál Novinky.cz politológ Pavel Šaradin z Masarykovej univerzity v Brne v súvislosti s tým, že v prvom kole volieb zvíťazil Korčok.
„Je to referendum nielen o osobe Petra Pellegriniho, ale aj o tom, aká politika sa na Slovensku robí. Dotkne sa to Roberta Fica a celej vlády. Tieto voľby sú považované za referendum o vláde,“ myslí si Šaradin.
Víťazstvo Pellegriniho by podľa politológa mohlo Ficovi ešte viac uvoľniť ruky. „Určite by to posilnilo trend, ktorý vidíme na Slovensku.
Zámerné budovanie priekop a odsudzovanie druhej strany, alebo až proruskej rétoriky. Mohol by sa posilniť aj vzťah k Maďarsku a závislosť Slovenska od východnej politiky,“ dodal Šaradin.
Víťaz slovenských volieb, ktorý vzíde z druhého kola, podľa Šaradina ovplyvní aj ďalší vzťah medzi Českom a Slovenskom.
„Ak by zvíťazil Pellegrini, tak možno očakávať, že vzťahy medzi prezidentmi budú štandardné, nie nadštandardné ako boli medzi Petrom Pavlom a Zuzanou Čaputovou. Nadštandardnosti pomáhala určitá chémia a podobný pohľad na svet. S Korčokom by nadštandardnosť mohla pokračovať, pretože si myslím, že si rozumejú v celom rade oblastí,“ dodal Šaradin.
Podľa pedagóga z Katedry žurnalistiky Karlovej univerzity Karola Lovaša by ani víťazstvo Pellegriniho nemuselo byť pre Fica tou najlepšou správou.
Pripomenul vzťah medzi niekdajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom a bývalým prezidentom Michalom Kováčom. Pôvodne boli priatelia, ale v úradoch na seba politicky narážali.
„V zahraničnopolitických otázkach Slovenska si myslím, že žiadne výraznejšie zmeny nenastanú. Aj Peter Pellergrini aj Ivan Korčok majú zahraničnopolitickú orientáciu ukotvenú v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ cituje portál Novinky.cz vyjadrenie Karola Lovaša v Českej televízii. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Prezidentské voľby
Pozreli sme sa na Pellegriniho záverečnú správu z kampane. V skutočnosti o nej veľa nepovie.
(SME)Pellegrini vypočítal, že minul na kampaň menej ako Korčok. Podľa Transparency obaja minuli viac, ako priznali.
(SITA)Korčok vo voľbách vyvolal vlnu sympatií až nadšenia, ale niektoré veci sa nedajú oklamať. Píše Peter Tkačenko.
(SME)Tri štvrtiny voličov Matovičovho hnutia ostali v druhom kole volieb doma. Nová unikátna analýza ukazuje voličské presuny.
(SME)Prehra Ivana Korčoka znamená, že situácia ho „núti“ politicky sa angažovať, keď vlastne nie je kde. Píše Peter Tkačenko.
(SME)Keď psychológ Matúš Bakyta napísal po prezidentských voľbách o svojich pocitoch, zožal od Fica posmech. Píše Ida Želinská.
(SME)Cynická obluda: Je ťažké chcieť od kandidátov, aby boli voči voličom realistickí, ale vyslovene klamať by nemuseli.
(SME)Ani v okolitých krajinách demokratické sily nevymysleli stratégiu, ako zmazať straty na vidieku. Píše Jakub Goda.
(SME)