Ukrajina chce vyradiť všetky ruské vojnové lode v Čiernom a Azovskom mori
26. 3. 2024
|
17:14
|
Svet
Ukrajina chce vyradiť všetky ruské vojnové lode v Čiernom a Azovskom mori
Ukrajina vyradila tretinu ruských vojnových lodí v Čiernom mori, uviedol hovorca ukrajinského námorníctva.
Potopili sa však len dve z asi 12 ruských bojových lodí, ktoré sú schopné útočiť raketami. Ukrajina preto plánuje pokračovať v útokoch, dodal Dmytro Pletenčuk.
„Naším konečným cieľom je vyčistenie vojenských lodí takzvanej Ruskej federácie z Azovského a Čierneho mora,“ povedal Pletenčuk.
Ukrajina potrebuje desať ďalších systémov protivzdušnej obrany Patriot na ochranu civilistov, vyhlásil ukrajinský prezident. Čítaj ďalej
Volodymyr Zelenskyj vyzval svojich spojencov na dosiahnutie pokroku ohľadom možného nasadenia vojenských síl v krajine a znovu informoval o stovkách čínskych vojakov, ktorí na ukrajinskom fronte bojujú po boku Ruska.
Zelenskyj sa prostredníctvom online hovoru prihovoril skupine spojencov Ukrajiny Ramstein.
„Viete, že Ukrajina má nedostatok systémov protivzdušnej obrany. Viete, že systémy Patriot môžu účinne chrániť pred balistickými hrozbami. Žiadam vás, aby ste sa v prvom rade zamerali na protivzdušnú obranu Ukrajiny. Naozaj ich potrebujeme. Desať systémov Patriot - slobodný svet ich má,“ uviedol Zelenskyj.
Spojencom tiež povedal, že možné nasadenie vojenských síl na Ukrajine po zastavení bojov by mohlo pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok proti prípadným budúcim ruským útokom.
„Musíme definovať jasné detaily týkajúce sa veľkosti, štruktúry, rozmiestnenia, logistiky, udržiavania, vybavenia a výzbroje tohto bezpečnostného kontingentu na Ukrajine,“ vyhlásil ukrajinský prezident.
Zelenskyj v piatok znovu hovoril o prítomnosti čínskych vojakov na ukrajinskom fronte.
„Od tejto chvíle máme informácie, že najmenej niekoľko stoviek čínskych občanov bojuje ako súčasť ruských okupačných síl... To znamená, že Rusko sa jednoznačne snaží predĺžiť vojnu - aj s použitím čínskych životov," vyhlásil.
Kyjev tento týždeň uviedol, že jeho sily v Doneckej oblasti zajali dvoch čínskych občanov bojujúcich za Moskvu. Zelenskyj následne obvinil Rusko, že do invázie zapojilo Peking. Kremeľ tvrdenia Ukrajiny poprel.
Vojna medzi Ukrajinou a Ruskom trvá už viac ako tri roky a hoci sa krajiny dohodli na čiastočnom prímerí v Čiernom mori, útoky na oboch stranách pokračujú.
Rusko vynaloží vyše 88 miliárd eur na vyzbrojene námorníctva, oznámil prezident Putin. Čítaj ďalej
„V nasledujúcom desaťročí je vyčlenených 8,4 bilióna rubľov (približne 88,6 miliárd eur) na výstavbu nových lodí a plavidiel pre námorníctvo,“ uviedol Putin na stretnutí v Petrohrade.
Podľa ruského prezidenta je prezbrojenie flotily nutné pre „nové nebezpečenstvo a výzvy“, ktoré prinášajú nové technológie, digitalizácia a politická situácia vo svete.
Putin pri vyhlásení nespomenul vojnu na Ukrajine, v ktorej Moskva prišla v Čiernom mori o niekoľko vojnových lodí. Namiesto toho ruský prezident ocenil rýchlosť budovania lodí.
Rusko podľa neho za posledných päť rokov skonštruovalo 49 vojnových lodí niekoľkých typov vrátane jadrových ponoriek vybavených hypersonickými raketami Zirkon. (TASR)
Členské krajiny NATO, ktoré podporujú Ukrajinu, sa zaviazali poskytnúť Kyjevu dlhodobú vojenskú pomoc. Čítaj ďalej
Jej hodnota je viac ako 21 miliárd eur. Ako informuje web Kyiv Independent, povedal to na stretnutí Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny britský minister obrany John Healey. „Toto je rekordná suma v rámci vojenskej pomoci Ukrajine,“ konštatoval Healey.
„Rok 2025 je pre túto vojnu kritickým rokom,“ ďalej povedal Healey. „Teraz je rozhodujúci moment... aby obranný priemysel, armády a vlády zintenzívnili svoje úsilie," dodal.
Britský súd odsúdil bývalého ruského gubernátora anektovaného mesta Sevastopol Dmitrija Ovsiannikova. Čítaj ďalej
Za úmyselné porušenie sankcií ho odsúdili na 40 mesiacov odňatia slobody. Spojené kráľovstvo ich na neho uvalilo pred viac než štyrmi rokmi.
Polovicu trestu si Ovsiannikov odsedí vo väzení a potom bude podmienečne prepustený, oznámila v piatok sudkyňa Sara Cockerillová. Ide o prvý prípad trestného stíhania v súvislosti s porušením sankcií voči Rusku, maximálny trest je sedem rokov odňatia slobody.
Ovsiannikova (48) londýnsky súd v stredu uznal vinným z obchádzania sankcií v období od februára 2023 do januára 2024, kedy si otvoril účet v londýnskej banke a vložil naň takmer 80-tisíc libier od svojej manželky. Odsúdený bol v šiestich bodoch obžaloby zo siedmich. Jeho brat Alexej (47) bol odsúdený v dvoch bodoch a manželku bývalého ruského gubernátora súd zbavil obvinení.
Spojené kráľovstvo na Ovsiannikova uvalilo sankcie koncom roka 2020 a zmrazilo jeho majetok v Británii. Zadržali ho v Londýne vo februári 2024 pre podozrenie z porušovania sankcií. Sevastopol viedol v rokoch 2017 až 2019, predtým i potom bol námestníkom ruského ministra priemyslu a obchodu.
Ovsiannikov je od januára 2023 držiteľom britského pasu. Získal ho aj napriek sankciám, pretože jeho otec sa narodil v Spojenom kráľovstve. (TASR)
Prvý námestník ukrajinského ministra obrany generálporučík Ivan Havryľuk na vlastnú žiadosť odchádza z funkcie. Čítaj ďalej
Ako informuje web Ukrajinská pravda Havryľuk to povedal pre verejnoprávneho vysielateľa Suspiľne. Dôvody tohto rozhodnutia však nezverejnil.
Vysielateľ Suspiľne informoval, že 7. marca ukrajinská vláda schválila dvoch nových členov dozornej rady Agentúry pre obstarávanie v oblasti obrany, a to Ivana Havryľuka a Stanislava Hajdera. Haider je zodpovedný za inštitucionálny rozvoj ministerstva, Havryľuk mal na starosti obstarávanie na ukrajinskom ministerstve obrany.
Ruský prezident Putin sa stretne s vyslancom Spojených štátov Steveom Witkoffom. Čítaj ďalej
Ich rozhovory sa budú týkať aj konfliktu na Ukrajine, žiaden prelom sa však neočakáva. Oznámil to Kremeľ.
„Diskusia o rôznych aspektoch mierového plánu pre Ukrajinu bude pokračovať,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom ruských štátnych médií. Putin podľa neho stretnutie využije na to, aby prostredníctvom vyslanca tlmočil prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi pozíciu a hlavné záujmy Moskvy.
Peskov doplnil, že schôdzka bude súčasťou výmeny názorov a procesu normalizácie vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom, preto by sa od nej nemali očakávať „nijaké prelomy“. (TASR)
Moskva sa môže pokúsiť uzavrieť dohodu o prímerí na Ukrajine so USA 9. mája, uviedol estónsky minister obrany. Čítaj ďalej
V ten deň Rusko oslavuje víťazstvo v druhej svetovej vojne, dodal Hanno Pevkur.
„Spomeňte si na 24. február (deň, keď Rusko odštartovalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu). 23. február je dňom ruskej armády. Pre Kremeľ majú dátumy vždy veľký význam,“ povedal Pevkur novinárom v Bruseli.
„Preto si myslím, že aj 9. mája, ktorý je pre nás Dňom Európy a pre Rusko dňom ukončenia druhej svetovej vojny, sa Moskva pravdepodobne pokúsi dosiahnuť nejakú dohodu, prímerie alebo niečo podobné,“ konštatoval šéf estónskeho rezortu obrany.
Estónske námorníctvo zadržalo neďaleko ostrova Aegna ropný tanker Kiwala, ktorý je súčasťou ruskej tieňovej flotily. Čítaj ďalej
Loď sa neplavila pod žiadnou vlajkou a smerovala z indického mesta Sikka do ruského prístavu Usť-Luga.
Veliteľ estónskeho námorníctva Ivo Värk na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že zadržanie tankera nesúvisí s poškodením kritickej infraštruktúry. Dodal, že na plavidlo uvalila sankcie za predchádzajúce aktivity Európska únia a najmenej tri nečlenské krajiny EÚ.
„Účelom zadržania je skontrolovať dokumenty a právny štatút lode. Prehliadku na palube vykonávajú príslušné orgány,“ povedal Värk.
Estónske úrady začali zadržanie tankera pripravovať vo štvrtok večer ešte predtým, ako vstúpil do výhradnej ekonomickej zóny Estónska.
Veiko Kommusaar z estónskej pohraničnej stráže uviedol, že zadržaný tanker sa neplavil pod nijakou vlajkou, čo je zakázané. „Estónsko využilo svoje právo zadržať plavidlo na inšpekciu,“ konštatoval.
V rámci prehliadky sa kontroluje technický stav lode, poistenie a doklady 24 členov posádky. Kapitánom lode je čínsky štátny príslušník a počas doterajšieho vyšetrovania spolupracoval.
Podľa ukrajinského portálu WarSanctions je plavidlo Kiwala súčasťou ruskej tieňovej flotily a podieľa sa na vývoze ruskej ropy a ropných produktov do tretích krajín. Portál ďalej uvádza, že jeho majitelia sa často menili, aby sa predišlo odhaleniu priamych väzieb na Rusko a utajili sa skutoční príjemcovia nákladu. Portál tiež tvrdí, že tanker Kiwala sa plaví pod vlajkou Džibutska. (TASR)