Ruská "tieňová flotila" zvyšuje riziko úniku ropy v Baltskom mori, tvrdí Fínsko
Ruská "tieňová flotila" zvyšuje riziko úniku ropy v Baltskom mori, tvrdí Fínsko. Rusko sa snaží obchádzať sankcie.
Odborníci tvrdia, že flotila tankerov s neprehľadným vlastníctvom alebo bez riadneho poistenia umožnila Kremľu pokračovať vo vývoze ropy napriek embargu Západu a obmedzeniu cien pri celosvetovom predaji.
"Podľa nášho hodnotenia, najmä v minulom roku, sa určite zvýšilo riziko nehody s environmentálnymi následkami," povedal vedúci oddelenia námornej bezpečnosti na veliteľstve fínskej pohraničnej stráže Mikko Simola.
Vysvetlil, že cez Fínsky záliv sa každý týždeň plaví zhruba 70 starých ropných tankerov a každý môže prevážať viac ako 100.000 ton ropy. Počet plavidiel pohybujúcich sa v tejto oblasti "je približne rovnaký alebo dokonca vyšší ako pred ruským útokom na Ukrajinu", povedal Simola.
Všetky ropné tankery vyrážajúce z veľkých ruských prístavov Primorsk, Usť-Luga, Vysock a Petrohrad využívajú rovnakú trasu cez Fínsky záliv, ktorý hraničí s Fínskom a Estónskom.
Zlý stav starých tankerov zvyšuje riziko technických porúch, ktoré by mohli viesť k hrozivému úniku ropy, najmä v plytkých vodách Baltského mora a krehkých ekosystémoch.
"Ďalším znepokojujúcim faktorom je neistota vo vlastníctve a poistnom krytí lodí," dodal Simola a uviedol vlajkové štáty ako sú Kamerun, Gabon, Džibutsko, Palau a Belize, ktoré "sa predtým v severnej časti Baltského mora nevyskytovali".
Lode pod vlajkou týchto štátov pravdepodobne nie sú oboznámené s plavbou v severských ľadových podmienkach, čo podľa neho zvyšuje riziko environmentálnej katastrofy.
Fínska pohraničná stráž zintenzívnila monitorovanie mora krátko po plnej invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 a uvalení západných sankcií na Moskvu.
"Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme boli neustále pripravení na činnosti v oblasti morského prostredia, ak by to bolo potrebné," uviedol Simola.
V prípade výskytu veľkej ropnej škvrny v oblasti Fínskeho zálivu by mohli byť o pomoc požiadané aj pobrežné stráže susedných krajín - Estónska a Švédska. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruský prezident Putin sa poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Ukrajine v Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Európa by sa mala otvoriť Rusom, myslia si experti. Ak odídu tí najliberálnejší, režim to oslabí, tvrdia.
(SME)Podpora Ruska a nasadenie vojakov KĽDR proti Ukrajine musia skončiť, uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Čítaj ďalej
Nemecký minister obrany Pistorius kritizuje americké návrhy na rozsiahle odstúpenie ukrajinských území Rusku. Čítaj ďalej
Celosvetové vojenské výdavky vlani rekordne narástli, dosiahli 2,72 bilióna dolárov. Na štvrté miesto sa dostalo Nemecko.
(TASR)Americký prezident Trump vyzval Rusko, aby prestalo útočiť na Ukrajinu a podpísalo mierovú dohodu. Čítaj ďalej
Severná Kórea po prvý raz potvrdila, že vyslala vojakov do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša oklamať USA a ďalšie krajiny, a ďalej pokračovať vo vojne proti Ukrajine. Čítaj ďalej