Rusko chce jadrovými manévrami manipulovať Západ a obmedziť pomoc Ukrajine, píše ISW
Kremeľ sa snaží jadrovými hrozbami a zastrašovaním manipulovať Západ pri pomoci Ukrajine, tvrdia analytici.
Inštitút pre štúdium vojny sa odvoláva na oznámenie Ruska, že chystá cvičenie zahŕňajúce prípravu rozmiestnenia a použitie taktických jadrových zbraní.
Kremeľ vo svojej kampani podľa analytikov využíva jeden z kľúčových nástrojov svojej hybridnej vojny proti západným krajinám, takzvanú reflexívnu kontrolu. Tá spočíva vo formovaní protivníkových rozhodnutí cez cielené vyhlásenia a informačné operácie a má viesť k tomu, aby druhá strana zdanlivo z vlastnej vôle podnikla kroky výhodné pre Rusko.
Súčasťou takéhoto postupu Moskvy sú najmä jadrové hrozby, podotýkajú analytici. Ruskí predstavitelia od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022 opakovane hovoria o možnej jadrovej konfrontácii.

Ruský prezident Vladimir Putin napríklad v marci uviedol, že jeho krajina je z vojensko-technologického hľadiska pripravená na jadrovú vojnu a v prípade ohrozenia je pripravená jadrové zbrane použiť.
O hroziacej jadrovej vojne niekoľko dní predtým hovoril aj šéf ruskej civilnej rozviedky SVR Sergej Naryškin, opakovane ju spomína najmä bývalý ruský prezident a premiér a súčasný podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev.
Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že Putin vydal pokyn na prípravu na vykonanie manévrov s jadrovými zbraňami s cieľom "precvičiť ich prípravu a použitie". Ruský obranný rezort aj diplomacia následne v súlade s predchádzajúcimi vyjadreniami uviedli, že ide o reakciu na "provokatívne vyhlásenia a hrozby" Západu.
Ruskí predstavitelia svoje hmlisté hrozby jadrovou odvetou či cvičenie jadrovej pripravenosti dôsledne časujú tak, aby zodpovedali dôležitým politickým rozhodnutiam Západu ohľadom Ukrajiny.
Snaží sa tým zrejme odradiť spojencov Kyjeva od poskytnutia ďalšej vojenskej podpory či zamedziť tomu, aby Západ povolil ukrajinským silám používať jeho zbraňové systémy pre útoky na legitímne vojenské ciele v Rusku.
Súčasné zjavné oživenie jadrovej rétoriky, tentoraz v podobe cvičení s taktickými jadrovými zbraňami, sa zhoduje s blížiacim sa príchodom západných zbraní na Ukrajinu, domnievajú sa analytici. Je podľa nich však nepravdepodobné, že by Rusko na bojisku v susednej krajine alebo kdekoľvek inde použilo taktickú jadrovú zbraň.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej
Rusko v nedeľu porušilo prímerie v takmer 3000 prípadoch, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Rusko v noci podniklo vzdušný útok na Ukrajinu. Z Mykolajiva, Chersonu a Čerkasov hlásili výbuchy. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej