Mnohí Rusi, ktorí utiekli do Turecka, sú nespokojní a odchádzajú inam
Po invázii Ruska na Ukrajinu ušli do Turecka desaťtisíce Rusov. Pre byrokratické problémy sa presúvajú do iných krajín.
Informuje o tom agentúra Reuters. Keď sa vo februári 2022 začala vojna, Turecko, člen NATO, sa stalo magnetom pre Rusov.
Niektorí z nich boli proti invázii, iní sa snažili chrániť seba a svoje podniky pred západnými sankciami vrátane zákazu cestovania pre Rusov do veľkej časti Európy. Muži sa takisto báli, že budú povolaní do armády.
Tento mesiac však počet Rusov s povolením na pobyt v Turecku klesol na 96-tisíc zo 154-tisíc na konci roka 2022, ukazujú oficiálne údaje. Mnohí zamierili do Srbska a Čiernej Hory, ktoré patria medzi hŕstku európskych krajín, kde sú vítaní.
Rusi sa rozhodli opustiť Turecko čiastočne pre problémy so získavaním povolenia na pobyt aj pre problémy v bankách v dôsledku sankcií. No zasiahli ich aj prudko rastúce životné náklady v krajine. Miera inflácie v Turecku minulý mesiac dosiahla 69,8 %.
Hoci Kremeľ nezverejnil žiadne údaje o odchode svojich občanov v súvislosti s vojnou, podľa Dánskej rady pre utečencov od invázie na Ukrajinu sa do zahraničia presťahovalo približne 800-tisíc ruských občanov.
Turecko, ktoré má srdečné vzťahy s Moskvou aj Kyjevom, po invázii zachovalo pre Rusov bezvízový styk a nepripojilo sa k západným sankciám voči Moskve.
Vtedajší turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu povedal, že ruskí oligarchovia a ich jachty sú vítaní, ale musia dodržiavať medzinárodné právo, aby mohli podnikať.
Mnohí ruskí prisťahovalci si zakladali alebo presúvali podniky do Turecka. Ale táto aktivita sa postupne ochladzuje. Údaje z obchodného registra ukazujú, že počet novozaložených spoločností s ruským kapitálom klesol v roku 2023 na 68 zo 140 v roku 2022.
Ruskí migranti sa tak najnovšie sťahujú do Srbska, Čiernej Hory a dokonca aj do krajín Latinskej Ameriky, ako sú Argentína a Brazília. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej