Nemecko povolí Ukrajine použiť ním dodané zbrane aj proti cieľom v Rusku
Nemecká vláda povolí Ukrajine použiť zbrane dodané Nemeckom aj na útoky proti vojenským cieľom v Rusku.
Uviedol to hovorca vlády Steffen Hebestreit, informuje o tom agentúra DPA.
"Sme presvedčení, že Ukrajina má medzinárodne zakotvené právo brániť sa voči útokom," uviedol Hebestreit vo vyhlásení, z ktorého cituje týždenník Die Zeit.
Môže na to použiť aj zbrane dodané na tento účel v súlade s medzinárodnými právnymi požiadavkami vrátane zbraní dodaných Nemeckom. Rozhodnutie Hebestreit zdôvodnil ruskými útokmi.
Hovorca konkrétne zbrane z Nemecka nešpecifikoval. Mohlo by ísť o samohybné húfnice Panzerhaubitze 2000 a samohybné raketomety Mars-II, ktoré majú dostatočný dosah, píše Die Zeit.
Západné krajiny sa v posledných týždňoch rozchádzajú v otázke, či by ukrajinská armáda mala dostať povolenie útočiť západnými zbraňami aj na ciele v Rusku.
Niektorí spojenci Kyjeva argumentujú, že ide o súčasť legitímnej obrany proti ruskej invázii. Druhá časť sa obáva, že ich to zatiahne do konfliktu s Moskvou.
Zelenskyj opakovane žiada zrušenie obmedzení. Spojené štáty vo štvrtok Ukrajine povolenie útočiť na územie Ruska udelili, avšak výlučne v blízkosti mesta Charkov.
(TASR)Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Odsúdil obyvateľa okupovaného ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy. Čítaj ďalej
Ukrajina od začiatku tohto roka podpísala kontrakty na nákup 1,5 miliardy metrov kubických zemného plynu. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Čítaj ďalej
Rusko v lete niečo chystá v Bielorusku, varoval ukrajinský prezident Zelenskyj účastníkov summitu Iniciatívy Trojmorí. Čítaj ďalej
Ruský generál Moskalik, ktorý zahynul minulý piatok, bol zodpovedný za monitorovanie situácie vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
V dôsledku ruských útokov prišla Ukrajina počas zimy o takmer polovicu svojej domácej produkcie plynu. Čítaj ďalej
Niekdajší ruský prezident Medvedev znovu pohrozil Švédsku a Fínsku možným odvetným úderom vrátane jadrového. Čítaj ďalej
Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytie ďalšej ukrajinskej obce - dediny Dorošivka v Charkovskej oblasti. Čítaj ďalej