USA neočakávajú po voľbách zásadné zmeny v zahraničnej politike EÚ
USA neočakávajú po eurovoľbách zásadné zmeny v zahraničnej politike Európskej únie, a to aj napriek posilneniu krajnej pravice.
Washington zároveň nepredpokladá zmeny zo strany EÚ voči Ukrajine, ktorá čelí ruskej vojenskej agresii. USA očakávajú, že na čele Európskej komisie (EK) zostane Ursula von der Leyenová.
Predstaviteľ, ktorého Reuters uviedol ako poradcu amerického prezidenta Joea Bidena, však vyjadril obavy, že francúzske Národné združenie (RN) Mariny Le Penovej by mohlo zaujať skeptickejší postoj k Severoatlantickej aliancii (NATO).
Vo Francúzsku motivovala zdrvujúca porážka strany Obroda (RE) prezidenta Emmanuela Macrona rozpustiť parlament a vypísať nové voľby. Krajná pravica podľa Reuters zvíťazila aj v Rakúsku (Slobodná strana Rakúska) a svoju pozíciu posilnili krajne pravicové strany napríklad aj v Holandsku (Strana slobody), Nemecku (Alternatíva pre Nemecko) či Luxembursku (Reformistická strana demokratickej alternatívy). (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Voľby do Europarlamentu 2024
Dnes sa funkcie oficiálne ujíma nová Európska komisia, ktorá nasledujúcich päť rokov povedie Európsku úniu. Čítaj ďalej
Únia pred voľbami do Európskeho parlamentu uspela v boji proti predvolebným hoaxom, no dvíha varovný prst.
(SME)"Čakal som, že budú vyťahovať fotky s kým každým som sa stretol. Bola to mierna kampaň," hovorí Sajfa o eurovoľbách.
"Voličov Hlasu nezaujíma, kto bude šéfom parlamentu," vraví nový europoslanec Branislav Ondruš.
(SME)Polovica Francúzov považuje podľa prieskumu verejnej mienky rozpustenie parlamentu po eurovoľbách za odôvodnené.
(TASR)Maroš Šefčovič sa opäť stane slovenským eurokomisárom, povedal prezident Pellegrini v Bruseli. Čítaj ďalej
Eurovoľby boli sklamanie. Vidím tu dôvod na nový začiatok SaS, hovorí v rozhovore predseda SaS Branislav Gröhling.
Bratislavu východ nezaujíma, pre RTVS dvíhajú obočie aj v zahraničí, upozorňuje nová europoslankyňa Lucia Yar.
(Korzár)