Kaliňák avizoval trestné oznámenie pre darovanie migov Ukrajine
V súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine chystá rezort obrany trestné oznámenie, informoval Robert Kaliňák.
Bývalý minister obrany a súčasný predseda mimoparlamentných Demokratov Jaroslav Naď podľa Kaliňáka darovaním stíhačiek oslabil ozbrojené sily v rozpore s Ústavou SR.
"Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá," vyhlásil Kaliňák.
Naď zároveň tento krok urobil podľa Kaliňáka proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov.
Naď v reakcii uviedol, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova, keďže zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja. K avizovaným právnym krokom povedal, že jedno trestné oznámenie v tejto veci už raz polícia odmietla.
Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.
Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.
Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď zverejnil právnu analýzu rezortu obrany, ktorá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk na jeho informované rozhodovanie v procese, na sociálnej sieti v polovici mája 2023. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej
Kyjev tvrdí, že Rusko napriek vyhláseniu veľkonočného prímeria neprestáva útočiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský vzdušný priestor chránia aj ženy. "Čarodejnice z Buče" chcú odbremeniť aj mužov na fronte.
(SME)Putinovi sa nedá veriť, reagoval ukrajinský minister zahraničia Sybiha na vyhlásenie veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Kyjev krátko pred začiatkom prímeria vyhláseného Putinom informoval o ruskom dronovom útoku. Čítaj ďalej