Ukrajina po povolení použiť americké zbrane za hranicami brzdí ruský postup
Ukrajina po povolení použiť zbrane USA brzdí Rusov, velitelia však žiadajú zrušiť obmedzenia pre strely dlhého doletu.
Týždne po rozhodnutí, ktoré Ukrajine umožnilo používať zbrane dodávané Spojenými štátmi na obmedzené údery na ruské územie, sa Ukrajincom do určitej miery darí zastavovať nový postup Rusov pozdĺž severovýchodného frontu.
Zhoršujúca sa situácia na bojisku prinútila USA k tomu, aby povolili Ukrajine používať na obranu Charkova delostrelecké a raketové systémy dodané Západom. A to tak, že ich použijú v pohraničných oblastiach, kde sa zhromažďujú a odkiaľ útočia jednotky vyslané Kremľom.
Vplyv bol rýchly: ukrajinské ozbrojené sily zatlačili ruské pozície späť, získali čas na lepšie opevnenie vlastných pozícií a dokonca podnikli malé útočné akcie.
Velitelia však uviedli, že bez možnosti používať riadené strely dlhého doletu, ako sú ATACMS, majú zviazané ruky. "Mohli by sme sa zamerať na (ruské) veliteľské miesta brigád a celé severné zoskupenie, pretože sa nachádzajú 100 až 150 kilometrov od frontovej línie," povedal delostrelecký veliteľ v Charkovskej oblasti. "Normálna munícia sa k nim nemôže dostať. S týmto typom môžeme urobiť veľa pre zničenie ich veliteľských centier. "
USA v piatok ďalej uvoľnili pravidlá a umožnili Ukrajine širšie protiúdery. Administratíva amerického prezidenta Bidena však nezrušila obmedzenia, ktoré Ukrajine zakazujú použitie amerických systémov ATACMS na údery na ruské územie, vyplýva z oznámenia troch amerických činiteľov oboznámených s touto záležitosťou.
USA začali Ukrajine poskytovať strely dlhého doletu ATACMS tento rok, ale s pravidlami - vrátane toho, že nemôžu byť použité na údery vo vnútri Ruska, ale len na zvrchovanom ukrajinskom území, čo zahŕňa aj regióny zabrané Rusmi. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej
Kyjev tvrdí, že Rusko napriek vyhláseniu veľkonočného prímeria neprestáva útočiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský vzdušný priestor chránia aj ženy. "Čarodejnice z Buče" chcú odbremeniť aj mužov na fronte.
(SME)