Čína je rozhodne proti sankciám EÚ voči jej firmám, ktoré majú väzby na Rusko
Čína je rozhodne proti sankciám EÚ voči jej firmám, ktoré majú väzby na Rusko. Peking kritizuje negatívny vplyv na obchod.
Tento krok má negatívny vplyv na hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ, uviedlo ministerstvo a vyzvalo európsky blok, aby "bezpodmienečne" zastavil sankcie voči čínskym firmám.
"Čína nalieha na stranu EÚ, aby mala na pamäti celkové záujmy komplexného strategického partnerstva medzi Čínou a EÚ a bezpodmienečne zastavila zaradenie čínskych spoločností na sankčný zoznam," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení, v ktorom sa zaviazalo, že bude rozhodne chrániť legitímne práva a záujmy čínskych firiem.
Podľa ministerstva kroky EÚ proti čínskym firmám predstavujú jednostranné sankcie, ktoré nemajú oporu v medzinárodnom práve ani mandát od Bezpečnostnej rady OSN.
"Takýto krok je v rozpore s duchom konsenzu, ktorý dosiahli lídri Číny a EÚ, a má negatívny vplyv na hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ," uvádza sa vo vyhlásení.
Čína už v utorok (25. 6.) vyzvala EÚ, aby zrušila sankcie voči čínskym spoločnostiam, ktoré podľa Bruselu podporujú ruskú vojnu na Ukrajine.
Európsky blok uvalil sankcie na 19 čínskych firiem za ich podporu Ruska vo vojne na Ukrajine. Je medzi nimi niekoľko spoločností so sídlom v Hongkongu, ako aj dva globálne satelitné giganty. Tieto firmy teraz podliehajú drastickým obmedzeniam pri predaji "tovaru a technológií s dvojakým použitím, ktoré by sa mohli použiť na posilnenie ruského obranného a bezpečnostného sektora".
Hoci Čína nedodáva Rusku priamo zbrane, USA a Európa ju obviňujú z predaja komponentov a vybavenia ruskému vojenskému priemyslu. Peking to popiera.
Okrem 19 čínskych firiem pridal Brusel na zoznam aj deväť spoločností z Turecka, dve z Kirgizska, jednu z Indie, jednu z Kazachstanu a jednu zo Spojených arabských emirátov. Približne polovicu zo 61 subjektov pridaných na sankčný zoznam EÚ tvoria spoločnosti so sídlom v Rusku. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)