Stoltenberg: Spojenci vo Washingtone prijmú rozhodnutia o bezpečnosti i Ukrajine
Lídri členských krajín NATO na summite vo Washingtone prijmú rozhodnutia o obrane a ďalšej podpore Ukrajiny.
NATO vo Washingtone oznámi zámer poskytnúť v nasledujúcom roku minimálne základné financovanie pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd eur.
Informuje o tom portál Sky News s odvolaním sa na Biely dom. Ten tiež uviedol, že v rámci premostenia k budúcnosti Ukrajiny v aliancii bude v Kyjeve pôsobiť vysoký civilný predstaviteľ NATO.
Krajiny by tiež mali prijať rozhodnutia o spolupráci s krajinami najmä v oblasti Ázie a Tichomoria. Uviedol to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg pred začiatkom stredajšieho programu tejto schôdzky.
"V spojitosti s Ukrajinou očakávam, že spojenci sa dohodnú na rozsiahlom balíku, ktorý bude pozostávať z piatich prvkov," povedal.
Je medzi nimi misia nazvaná Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu (NSATU), dlhodobý prísľub na nepretržitú podporu Ukrajiny, ohlásenie nových balíkov bezprostrednej vojenskej pomoci tejto krajine vrátane protivzdušnej obrany, bezpečnostné dohody medzi Kyjevom a členskými krajinami NATO a zaistenie plnej vzájomnej súčinnosti medzi ozbrojenými silami Ukrajiny a krajinami NATO vrátane nového výcvikového strediska v Poľsku.
"Tieto prvky predstavujú pevný most k členstvu Ukrajiny v NATO," povedal Stoltenberg. Tiež vyjadril presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinou tejto aliancie.
Zdôraznil, že NATO má 500-tisíc vojakov v stave vysokej pripravenosti a pripomenul i nové obranné systémy balistických rakiet v Poľsku.
Spojenci sa v roku 2014 zaviazali, že budú na obranu vynakladať aspoň dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Vtedy to spĺňali traja z nich. "Tento rok 23 spojencov minie dve percentá alebo viac hrubého domáceho produktu na obranu. Predstavuje to veľký rozdiel a potvrdzuje, že spojenci pristupujú k obrane vážne," povedal šéf NATO.
Vojna na Ukrajine podľa neho potvrdzuje, "ako je naša bezpečnosť prepojená", pretože vojnu na Ukrajine umožňujú viesť najmä krajiny ako Irán, Severná Kórea a Čína.
Generálny tajomník NATO takisto vyjadril očakávanie, že USA zostanú pevným a verným spojencom v rámci NATO bez ohľadu na výsledok novembrových amerických prezidentských volieb.
Americký prezident Joe Biden na otváracom ceremoniáli summitu NATO vo Washingtone ohlásil, že Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch systémov Patriot.
Zelenskyj sa vzápätí spojencom poďakoval za ich "silnú deklaráciu podpory ukrajinskej protivzdušnej obrany a ochranu obyvateľov, miest a kritickej infraštruktúry".
"Nepozorujeme žiadnu bezprostrednú vojenskú hrozbu voči žiadnemu spojencovi v NATO, Rusko je v súčasnosti naplno zaneprázdnené svojou vojnou voči Ukrajine," povedal v stredu Stoltenberg. (TASR, Sky News)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajina nariadila pre postup Rusov evakuáciu siedmich dedín v Dnepropetrovskej oblasti. Čítaj ďalej
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro, o život prišiel najmenej jeden civilista. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zadržali viacero predstaviteľov obranného sektora podozrivých z dodávania chybnej munície. Čítaj ďalej
Putinov návrh na prímerie 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok. Čítaj ďalej
Lotyša odsúdili v jeho vlasti na šesťročné väzenie za to, že bojoval na Ukrajine na strane ruských síl. Čítaj ďalej
Odsúdil obyvateľa okupovaného ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy. Čítaj ďalej
Ukrajina od začiatku tohto roka podpísala kontrakty na nákup 1,5 miliardy metrov kubických zemného plynu. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Čítaj ďalej