Stoltenberg: Spojenci vo Washingtone prijmú rozhodnutia o bezpečnosti i Ukrajine
Lídri členských krajín NATO na summite vo Washingtone prijmú rozhodnutia o obrane a ďalšej podpore Ukrajiny.
NATO vo Washingtone oznámi zámer poskytnúť v nasledujúcom roku minimálne základné financovanie pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd eur.
Informuje o tom portál Sky News s odvolaním sa na Biely dom. Ten tiež uviedol, že v rámci premostenia k budúcnosti Ukrajiny v aliancii bude v Kyjeve pôsobiť vysoký civilný predstaviteľ NATO.
Krajiny by tiež mali prijať rozhodnutia o spolupráci s krajinami najmä v oblasti Ázie a Tichomoria. Uviedol to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg pred začiatkom stredajšieho programu tejto schôdzky.
"V spojitosti s Ukrajinou očakávam, že spojenci sa dohodnú na rozsiahlom balíku, ktorý bude pozostávať z piatich prvkov," povedal.
Je medzi nimi misia nazvaná Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu (NSATU), dlhodobý prísľub na nepretržitú podporu Ukrajiny, ohlásenie nových balíkov bezprostrednej vojenskej pomoci tejto krajine vrátane protivzdušnej obrany, bezpečnostné dohody medzi Kyjevom a členskými krajinami NATO a zaistenie plnej vzájomnej súčinnosti medzi ozbrojenými silami Ukrajiny a krajinami NATO vrátane nového výcvikového strediska v Poľsku.
"Tieto prvky predstavujú pevný most k členstvu Ukrajiny v NATO," povedal Stoltenberg. Tiež vyjadril presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinou tejto aliancie.
Zdôraznil, že NATO má 500-tisíc vojakov v stave vysokej pripravenosti a pripomenul i nové obranné systémy balistických rakiet v Poľsku.
Spojenci sa v roku 2014 zaviazali, že budú na obranu vynakladať aspoň dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Vtedy to spĺňali traja z nich. "Tento rok 23 spojencov minie dve percentá alebo viac hrubého domáceho produktu na obranu. Predstavuje to veľký rozdiel a potvrdzuje, že spojenci pristupujú k obrane vážne," povedal šéf NATO.
Vojna na Ukrajine podľa neho potvrdzuje, "ako je naša bezpečnosť prepojená", pretože vojnu na Ukrajine umožňujú viesť najmä krajiny ako Irán, Severná Kórea a Čína.
Generálny tajomník NATO takisto vyjadril očakávanie, že USA zostanú pevným a verným spojencom v rámci NATO bez ohľadu na výsledok novembrových amerických prezidentských volieb.
Americký prezident Joe Biden na otváracom ceremoniáli summitu NATO vo Washingtone ohlásil, že Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch systémov Patriot.
Zelenskyj sa vzápätí spojencom poďakoval za ich "silnú deklaráciu podpory ukrajinskej protivzdušnej obrany a ochranu obyvateľov, miest a kritickej infraštruktúry".
"Nepozorujeme žiadnu bezprostrednú vojenskú hrozbu voči žiadnemu spojencovi v NATO, Rusko je v súčasnosti naplno zaneprázdnené svojou vojnou voči Ukrajine," povedal v stredu Stoltenberg. (TASR, Sky News)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
USA by sa dopustili historickej chyby, ak by uznali Rusku územné zisky na úkor Ukrajiny, povedal poradca poľského premiéra. Čítaj ďalej
Rusko v noci útočilo na Ukrajinu aj raketami, z Kyjeva hlásia explózie, poškodené budovy i zranených. Čítaj ďalej
Ruská armáda opäť útočila na územie Ukrajiny množstvom dronov, zásah ako prvé hlásilo mesto Mykolajiv. Čítaj ďalej
Svet by po ruskom útoku na Kryvyj Rih nemal zostať ticho, upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zelenskyj diskutoval so zástupcami armád Francúzska a Británie o posilnení ukrajinskej armády. Čítaj ďalej
Ukrajina zaútočila dronmi na jeden z kľúčových ruských obranných podnikov v meste Čapajevsk v Samarskej oblasti. Čítaj ďalej
Emmanuel Macron sa môže stať hlavným európskym vyjednávačom o prímerí na Ukrajine. Čítaj ďalej
Je dôležité, aby ruský útok na Kryvyj Rih, ktorý zabil ďalšie nevinné deti, nezostal bez reakcie sveta, napísal Zelenskyj. Čítaj ďalej