apríla potvrdiť aj parlament. Ak sa to nepodarí, museli by sa konať predčasné parlamentné voľby, informovala agentúra APA.
Endokrinológ Macut, ktorý má 62 rokov a je profesorom na lekárskej fakulte v Belehrade, je širšej verejnosti neznámy. Nedávno sa však stal členom prípravného výboru Hnutia za ľud a štát propagovaného Vučičom, ktorého oficiálne založenie je naplánované na koniec júna.
Podľa Vučiča má nový kabinet pred sebou ťažké úlohy - odolať tlaku v oblasti regionálnej politiky, zaoberať sa clami uvalenými USA, urýchliť európsku integráciu a zároveň si zachovať svojich tradičných spojencov na východe.
Doterajší srbský premiér Miloš Vučevič, ktorý je zároveň predsedom Srbskej pokrokovej strany (SNS), podal demisiu 28. januára po necelých deviatich mesiacoch vo funkcii. Vládnuca koalícia vedená SNS má v 250-člennom parlamente pohodlnú väčšinu 153 hlasov, takže vyslovenie dôvery novej vláde sa považuje za formalitu.
Zostavenie novej vlády sa deje počas pokračujúcich protestov vedených vysokoškolskými študentmi a blokády štátnych univerzít. Vyvolalo ich zrútenie prístrešku na budove rekonštruovanej železničnej stanice v Novom Sade z 1. novembra, ktoré si vyžiadalo 16 obetí.
Protestujúci pripisujú nešťastie korupcii, ktorá v Srbsku podľa nich ovplyvňuje každodenný život, činnosť vládnych inštitúcií i realizáciu stavieb. Vučič obviňuje organizátorov protestov, že sú riadení zo zahraničia a usilujú sa o prevrat, avšak nepredložil o tom nijaké dôkazy. (TASR)