Ukrajinci protestovali pred svojím veľvyslanectvom v Prahe, dožadujú sa pasov
Desiatky Ukrajincov sa zišli pred budovou ukrajinského veľvyslanectva v Prahe. Dožadovali, aby im úrad vydal cestovné pasy.
Ukrajina totiž prestala v apríli poskytovať konzulárne služby v zahraničí mužom podliehajúcim brannej povinnosti.
Demonštranti boli podľa servera zväčša muži vo veku 20 až 50 rokov, niektorých sprevádzali ich partnerky.
Organizátori vopred vyzvali protestujúcich, aby krotili svoje vášne a zdržali sa agresívnych výziev na zmenu vlády v Kyjeve. Hnev medzi účastníkmi však prepukol po tom, čo im prvý tajomník veľvyslanectva Bohdan Serhijčuk začal vysvetľovať, že im nedokáže pomôcť.
V súčasnosti zastupiteľské úrady Ukrajiny v zahraničí vydajú Ukrajincom podliehajúcim brannej povinnosti pas iba vtedy, ak má armáda o nich aktualizované údaje. Tie si môžu aktualizovať iba v odvodových strediskách na Ukrajine, tam však nechcú ísť pre obavy, že by ich okamžite poslali na front.
Podľa organizátorov protestu hrozí, že tisíce Ukrajincov sa takto v Česku prepadnú do ilegality.
"Sú tu ľudia, ktorí tu majú trvalý pobyt desať či 15 rokov a s Ukrajinou nemajú nič spoločné. Nemajú tam adresu, žiaden majetok a teraz nemajú ani doklady," povedala spoluorganizátorka protestu Oxana Kotenková.
Ukrajinci žijúci v ČR na problém upozornili aj tamojšie ministerstvo vnútra či ombudsmana, zatiaľ však neuspeli. Podľa vlastných slov nevedia, ako budú platiť hypotéky či ako budú ich deti chodiť do školy. Upozorňujú, že mnohí o nový pas požiadali ešte pred aprílovou zmenou ukrajinského zákona o poskytovaní konzulárnych služieb.
V ČR žije podľa tamojšieho ministerstva zahraničných vecí približne 94-tisíc ukrajinských mužov v brannom veku.
Česká vláda minulý týždeň podpísala s Ukrajinou bezpečnostnú dohodu. Minister zahraničných vecí Jan Lipavský už dávnejšie avizoval, že Praha pomôže Ukrajine s návratom bojaschopných mužov.
"Česká republika dlhodobo podporuje ukrajinských utečencov a vítame ich na našom území - avšak nie tých, ktorí sa snažia vyhnúť brannej povinnosti stanovenej zákonom," povedal v máji pre Novinky.cz.
Litva a Poľsko už pred časom avizovali, že Kyjevu pomôžu s návratom bojaschopných mužov. Litva im chce obmedziť sociálne dávky a pracovné povolenia či doklady. Poľsko zas na základe bilaterálnej bezpečnostnej dohody zo začiatku júla zakladá "ukrajinskú légiu" zloženú z Ukrajincov žijúcich v Poľsku. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Irán nikdy nevyvinie jadrovú zbraň, tvrdí tamojší rezort diplomacie a poukazuje na fatvu.
(TASR)Trump urobí všetko, aby sa nezmazateľne zapísal do histórie, pokojne aj na spôsob cisára Nera. Píše Matia Lenická.
(SME)Francúzsky prezident Macron vyzval Rusko, aby súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol Donald Trump. Čítaj ďalej
Hasiči v Severnom Írsku zápasili počas troch dní s takmer 150 lesnými požiarmi, väčšina bola založená úmyselne.
(TASR)Izraelský útok na juhu Libanonu si vyžiadal najmenej jednu obeť, oznámilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
(TASR)Súčasťou každej protivojnovej demonštrácie v Izraeli je jedno prázdne miesto: takmer nik nespomína Palestínčanov, Ian Buruma.
(SME)Na ruské otázky ohľadom prímeria s Ukrajinou zatiaľ nikto neodpovedal, uviedol hovorca Kremľa Peskov. Čítaj ďalej
Rusko zakázalo japonskú mimovládku, ktorá lobuje za vrátenie sporných ostrovov Tokiu.
(TASR)