Szijjártó sa pýta Bruselu, či nežiadal od Kyjeva zastavenie tranzitu ropy
Maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó sa pýta Bruselu, či nežiadal od Kyjeva zastavenie tranzitu ropy.
Maďarsko a Slovensko vyzvali Európsku komisiu (EK), aby riešila rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil.
Odvtedy už prešlo vyše týždňa a EK neurobila nič, upozornil v utorok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Nastolil tiež otázku, či ukrajinské rozhodnutie nemá na svedomí práve Brusel.
"Napriek ohrozeniu energetickej bezpečnosti dvoch členských krajín EÚ, napriek krištáľovo jasnému porušeniu asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou, Brusel mlčí," konštatoval Szijjártó.
Šéf maďarskej diplomacie v tejto súvislosti načrtol dve možnosti. Podľa prvej je EK taká slabá, že nie je schopná presadiť základné záujmy dvoch členských štátov proti krajine kandidujúcej na vstup do EÚ.
Druhou možnosťou podľa neho je, že zastavenie tranzitu nevymysleli v Kyjeve, ale v Bruseli. Takže nie nie ukrajinská vláda, ale EK chcela vydierať dve krajiny presadzujúce mier, ktoré odmietli dodávky zbraní.
"Európska komisia a osobne predsedníčka Ursula von der Leyenová by sa mali okamžite vyjadriť k otázke, či Brusel žiadal Kyjev, aby zastavil prepravu ropy cez Ukrajinu. Ak nie, potom prečo EK vyše týždňa nepodnikla žiadne kroky?" napísal Szijjártó. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj sa na samite Iniciatívy Trojmoria vo Varšave osobne nezúčastní, píše poľský denník Rzeczpospolita. Čítaj ďalej
Pri ruských náletoch na Dnepropetrovskú oblasť zomrelo podľa ukrajinských úradov dvanásťročné dievča. Čítaj ďalej
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine, píše Financial Times. Čítaj ďalej
Vojna, ktorú chcel Donald Trump ukončiť za prvých dvadsaťštyri hodín od nástupu do funkcie prezidenta, stále trvá. Čítaj ďalej
Ruský dronový útok na Kyjev zranil jednu ženu a spôsobil požiar v rekreačnom stredisku, uviedol starosta Kličko. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Zelenskyj označil Putinovo prímerie za ďalší pokus o manipuláciu. Čítaj ďalej
Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Macron. Čítaj ďalej
Americký minister Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom uviedol, že je potrebné ukončiť vojnu na Ukrajine. Čítaj ďalej