Zvýšenie cien plynu po ukrajinskom protiútoku by domácnosti nemali pocítiť
Zvýšenie cien plynu po ukrajinskom protiútoku by domácnosti nemali pocítiť, tvrdí odborník na energetiku.
"Ak teraz nastanú cenové výkyvy, ktoré budú trvať len niekoľko týždňov, potom to nebude mať žiadny vplyv na ceny, ktoré domácnosti platia za zemný plyn," uviedol Malte Küper z kolínskeho Inštitútu pre hospodársky výskum. Dôvodom je zvyčajne dlhodobá nákupná stratégia energetických dodávateľských spoločností, vysvetlil.
Dôležitý prečerpávací bod plynovodu pri meste Sudža sa nachádza na ruskom území okupovanom ukrajinskými vojakmi. Slúži na prepravu ruského zemného plynu cez Ukrajinu na Slovensko, do Rakúska a ďalších európskych krajín.
Od prvých správ o ukrajinskom prieniku do Kurskej oblasti na juhozápade Ruska cena zemného plynu na holandskej burze TTF neustále stúpa. V pondelok dosiahla takmer 43 eur za megawatthodinu, čo je úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná začiatkom decembra 2023.
Küper označil za hlavný dôvod nárastu veľkoobchodných cien obavy trhov, že stanica by mohla byť náhodne zničená počas vojnových akcií, napríklad pri raketovom útoku. Aj v prípade, že by súčasné zvýšenie cien trvalo dlhšie, by bol podľa neho viac postihnutý priemysel ako domácnosti.
Dôvodom je skutočnosť, že priemyselné podniky často pociťujú výkyvy cien na burze bezprostrednejšie alebo skôr ako zákazníci z radov domácností, a to z dôvodu odlišnej stratégie obstarávania.
Aj menšie cenové rozdiely by mali väčší vplyv na energeticky náročné priemyselné podniky ako na domácnosti, uzavrel odborník. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajina potrebuje nakúpiť 4,5 až 6 miliárd kubických metrov zemného plynu. Časť bude nevyhnutne ruského pôvodu. Čítaj ďalej
Rusko počas zimy zaútočilo na 34 zariadení najväčšieho ukrajinského producenta plynu UkrGasVydobuvannya. Čítaj ďalej
Ruský útok na obytnú výškovú budovu v Záporoží neprežil jeden človek, ďalších 22 vrátane troch detí utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Japonsko poskytne Ukrajine spravodajskú podporu v podobe geolokačných údajov. Čítaj ďalej
V Odese explodoval predtým neodpálený dron Šáhid, keď pohotovostné posádky hasili požiare po ruskom útoku. Čítaj ďalej
Spojenci Ukrajiny sa zídu v stredu na schôdzke v Londýne, potvrdil nemenovaný predstaviteľ Kyjeva. Čítaj ďalej
Ruskom vyhlásené veľkonočné prímerie bolo iba marketingovým ťahom, uviedol šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot. Čítaj ďalej
Pri ruských útokoch zomreli za posledný deň piati ukrajinskí civilisti, ďalších 16 utrpelo zranenia, informovali úrady. Čítaj ďalej