Ruskí hackeri z GRU sa snažia narušiť západnú vojenskú pomoc Ukrajine
Holandská vojenská spravodajská služba varuje, že hackeri z ruskej GRU sa snažia získať prehľad o západnej vojenskej pomoci Ukrajine a zabrániť jej.
Správu priniesol denník NL Times.
Riaditeľ MIVD Peter Reesink zdôraznil, že Holandsko zatiaľ nebolo cieľom uvedenej hackerskej skupiny, ale podľa zistení MIVD sa operácie jednotky GRU 29155 zameriavajú hlavne na vlády a životne dôležitú infraštruktúru. Spolu so Spojenými štátmi a spravodajskými službami z iných krajín MIVD zverejnila varovanie spolu s radami, ako sa s týmito hrozbami môžu krajiny vyrovnať.
"Zameriavajú sa na sektory logistiky v krajinách, ktoré Ukrajine poskytujú pomoc alebo zohrávajú úlohu pri poskytovaní pomoci. A Holandsko je dôležitá tranzitná krajina," uviedol pre médiá.
NL Times pripomenul, že sa nestáva často, aby MIVD zverejnila informácie, ktoré zhromaždila. Holandský minister obrany Ruben Brekelmans v tejto súvislosti vyjadril nádej, že krajiny sa môžu lepšie vyzbrojiť proti "takýmto ďalekosiahlym útokom a špionáži" aj tým, že budú zdieľať ako fungujú hackerské skupiny a ich útoky. "Zdieľať to musia nielen vlády, ale aj výrobcovia a dodávatelia vojenského materiálu pre Ukrajinu," dodal minister.
Podľa západných spravodajských služieb sa jednotka GRU 29155 snaží získať prehľad o vojenských pohyboch a dodávkach zbraní na Ukrajinu. Niekoľko krajín spája túto jednotku s otravou bývalého dôstojníka GRU Sergeja Skripaľa v Spojenom kráľovstve v roku 2018 a s výbuchom muničného skladu v Českej republike.
Americké ministerstvo spravodlivosti vznieslo obvinenie voči šiestim ruským hackerom. Piati z nich údajne pracovali pre jednotku GRU 29155, šiesty bol civilista. Údajne sa pokúsili preniknúť do počítačov používaných ukrajinskou vládou pred inváziou na Ukrajinu.
Podľa Američanov sa ruskí hackeri pomocou softwaru WhisperGate pokúsili zaútočiť na systémy v 26 krajinách NATO vrátane USA. Američania zároveň prezradili, že na protioperácii Toy Soldier spolupracovali spravodajské služby z desiatich krajín, vrátane Austrálie, Kanady, Nemecka, Estónska, Lotyšska, Ukrajiny, Českej republiky a Spojeného kráľovstva. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej