Konflikt na Blízkom východe dopadá na leteckú dopravu, lety naberajú meškania
Rastúce napätie na Blízkom východe ďalej dopadá na leteckú dopravu. Aerolinky odkláňajú a rušia mnohé lety.
Letiská v Izraeli, v Spojených arabských emirátoch alebo v Kuvajte zaznamenali významné meškania mnohých spojov, uviedla agentúra Reuters.
Už v utorok niektoré aerolinky v reakcii na izraelskú pozemnú operáciu v Libanone zrušili lety do Tel Avivu a do Bejrútu kvôli zhoršeniu bezpečnostnej situácie v regióne. K ďalšiemu chaosu prispel utorkový raketový útok Iránu na Izrael a očakávania odvety. Akcie leteckých spoločností v reakcii klesajú, cenné papiere nemeckej skupiny Lufthansa v stredu odpísali takmer 4,5 percenta.
Prevádzka nad letiskom v Istanbule, Káhire a Antalyi podľa Reuters zostala hustá, pretože lety sa naďalej vyhýbali niektorým častiam vzdušného priestoru Blízkeho východu.
Všetky lety z medzinárodného letiska v Abú Zabí boli oneskorené, zatiaľ čo 56 percent letov z letiska Ben Gurion v Tel Avive bolo zrušených. Na letisku v jordánskom Ammáne bolo zrušených približne 38 percent príletov.
Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) v stredu vydala odporúčanie vyhýbať sa iránskemu vzdušnému priestoru "na všetkých letových úrovniach". Napriek tomu bola popoludní podľa serveru FlightRadar24 nad iránskym vzdušným priestorom zaznamenaná prevádzka. Išlo napríklad o spoje dopravcov flydubai alebo Wizz Air, a to po tom, ako Irán oznámil, že jeho útok balistickými raketami na Izrael sa skončil.
"Všetky lietadlá - predovšetkým lety do Indie - sa až do odvolania vyhýbajú iránskemu vzdušnému priestoru," uviedol hovorca poľskej spoločnosti LOT.
Spojenie s Tel Avivom do 26. októbra už v utorok zrušili holandské aerolinky KLM a tiež írsky nízkonákladový dopravca Ryanair. Nemecká skupina Lufthansa predĺžila prerušenie letov do Tel Avivu a späť do konca októbra, do Bejrútu a späť až do konca novembra.
Do skupiny Lufthansa patria okrem hlavných aerolínií rovnakého názvu aj spoločnosti Eurowings, SWISS, Austrian Airlines a Brussels Airlines a viaceré regionálne spoločnosti, ako je Air Dolomiti, Edelweiss Air či Discover Airlines.
Do 8. októbra sa zrušia tiež všetky lety spoločnosti Air France medzi Parížom a Tel Avivom aj medzi Parížom a Bejrútom. Spojenie podľa agentúry Reuters ruší aj lotyšská letecká spoločnosť Air Baltic, ďalej poľská LOT, talianska ITA Airways alebo katarská Qatar Airways.
Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) 28. septembra odporučila aerolíniám, aby nelietali do Libanonu a do Izraela. Ako dôvod uviedla zintenzívnenie vzdušných útokov a zhoršenie bezpečnostnej situácie po ďalšom vyostrení konfliktu medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Kríza na Blízkom východe
Diktátu Hamasu sa nepodriadim, sme v kritickej fáze, tvrdí izraelský premiér Netanjahu o ťažení v Gaze.
(TASR)V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
V priebehu dvoch dní zahynulo v Pásme Gazy vyše 90 ľudí. Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.
(TASR)USA znížia počet svojich vojakov v Sýrii o asi polovicu, v krajine ich tak ostane menej ako tisíc.
(SITA)Izrael nevylúčil útok na jadrové zariadenia v Iráne. Podporu Spojených štátov nemá.
(TASR)Iránska delegácia dorazila na rozhovory s USA v Ríme. Prvé rokovania označili obe strany za konštruktívne.
(TASR)Sýriu navštívili po Asadovom páde prví americkí zákonodarcovia.
(TASR)Hizballáh „nedovolí nikomu, aby ho odzbrojil“. Vyhlásil to v piatok jeho vodca Naím Kásim.
(TASR)