Pomoc s odmínovaním Ukrajiny prisľúbilo v Lausanne vyše 40 krajín
Vyše 40 krajín sa zaviazalo ku konkrétnym krokom zameraným na tzv. humanitárne odmínovanie Ukrajiny.
Oznámili to vo štvrtok organizátori medzinárodnej konferencie o likvidácii pechotných mín (UMAC2024) vo švajčiarskom meste Lausanne.
"Ukrajina sa stala najviac zamínovanou krajinou na svete," povedal účastníkom počas prvého dňa konferencie ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Priblížil, že od začiatku ruskej invázie z februára 2022 pokrývajú míny či nevybuchnuté bomby "približne štvrtinu" územia Ukrajiny.
Ide tak podľa jeho slov o problém obrovského rozsahu. "Hovoríme o (zamínovanej) oblasti s rozlohou približne 140-tisíc kilometrov štvorcových, čo je takmer trojnásobok rozlohy Švajčiarska," uviedol. Dodal, že podľa odborníkov by "mohlo prísť o život až 9000 civilistov", ak sa míny nezačnú likvidovať.
Naliehavosť tejto otázky zdôraznil aj švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis.
"Bez humanitárneho odmínovania nemáte poľnohospodársku výrobu, nemôžete nakŕmiť ľudí, nemôžete nechať deti hrať sa, nemôžete budovať priemysel," upozornil.
Švajčiarsko ako organizátor dvojdňovej konferencie UMAC2024 oznámilo, že zástupcovia jednotlivých krajín vo štvrtok v Lausanne prisľúbili, že pomôžu zabezpečiť "rýchlu a bezpečnú obnovu poľnohospodárskych oblastí" na Ukrajine.
Zaviazali sa napríklad aj k podpore výroby odmínovacích nástrojov priamo na Ukrajine, a prisľúbili, že budú zdieľať svoje skúseností a poznatky s cieľom celosvetovo tak podporiť "inovatívne metódy a technológie, ktoré zvyšujú účinnosť odmínovania".
Svetová banka už teraz odhaduje, že odmínovanie Ukrajiny vyjde na približne 34,2 miliárd eur, pričom táto suma podľa Šmyhala "pravdepodobne ešte porastie".
Ukrajinský premiér v tejto súvislosti zdôraznil potrebu väčšieho počtu odmínovacích strojov, ktoré podľa jeho slov dokážu za jeden deň vykonať prácu rovnajúcu sa zhruba 100 dňom tej manuálnej.
Šmyhal uviedol, že od takejto prvej konferencie o odmínovaní Ukrajiny, ktorá sa konala vlani v Chorvátsku, sa počet odmínovacích strojov na Ukrajine zvýšil z vtedajších 32 na takmer 100. Potrebný je však podľa jeho slov niekoľkonásobok uvedeného počtu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vpád do Kurskej oblasti je napriek ústupu úspechom, hodnotí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Na Ukrajine zomrelo alebo utrpelo zranenia 900-tisíc ruských vojakov, tvrdí NATO. Rusko prišlo o vyše 4000 tankov. Čítaj ďalej
Ukrajina prijala americký návrh na prímerie bez akýchkoľvek podmienok, uviedol ukrajinský šéf diplomacie Sybiha. Čítaj ďalej
Nemecká armáda si zaobstará bojové drony, uviedli zdroje z ministerstva obrany. Zmluvy podpíše v najbližších dňoch. Čítaj ďalej
Na 14 rokov väzenia odsúdil súd v Rusku muža za založenie požiaru na železničnom zariadení. Čítaj ďalej
Vedúcu úlohu pri rokovaniach s Ruskom o Ukrajine by mali mať Francúzsko alebo Británia, vyhlásil fínsky prezident Stubb. Čítaj ďalej
Ruská armáda sa snaží vytlačiť ukrajinské jednotky z Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Dánska vláda pripravuje balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu za zhruba 925 miliónov eur. Čítaj ďalej