Kollárov výrok o „čurillovskej mafii“ môže zasiahnuť do osobnostných práv Jána Čurillu
Výrok Borisa Kollára o „čurillovskej mafii“ môže zasiahnuť do osobnostných práv vyšetrovateľa Jána Čurillu.
Vyhlásila to bratislavská sudkyňa Simona Stahovcová v rámci úvodného pojednávania o žalobe, ktorú Čurilla podal na šéfa Sme rodina a bývalého predsedu parlamentu Kollára. Žiada od neho ospravedlnenie a odškodné 100-tisíc eur.
Sudkyňa upozornila, že zatiaľ ide len o jej predbežný názor a a výsledok konania bude v konečnom dôsledku závisieť napríklad aj od posúdenia celého kontextu Kollárovej tlačovky zo 17. septembra 2021, na ktorom slová zazneli.
„Nebudem podporovať, aby na druhej strane vznikla nová mafia, môžem ju pokojne nazvať ‚čurillovská', a tá bude robiť to isté, len pod nejakým krásnym heslom a transparentom, ale bude zneužívať zákon,“ povedal vtedy Kollár ešte ako šéf parlamentu. Bolo to pár dní po tom, ako inšpekcia obvinila a zadržala štvoricu policajtov z tímu Očistec.
V súčasnosti odstavený policajt Čurilla na súde upozorňoval na to, že sám nie je a ani nebol súčasťou politického boja a označil za nemysliteľné, aby ho Kollár takýmto spôsobom očierňoval a útočil na neho. Označil to za pomstu za to, že tím Očistec vyšetroval aj exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského ako nominanta Kollárovho hnutia.
Súd upozornil, že spojenie čurillovská mafia následne zľudovelo a spôsobilo mu nemalé nepríjemnosti.
„Prišiel som o množstvo kamarátov, ktorí so mnou prestali komunikovať, moje deti boli obeťami posmeškov, že ich otec je mafián, ktorý by mal byť v base,“ povedal Čurilla.
Dodal, že slová mali aj širší dosah na jeho vzdialenejšiu rodinu, vrátane straty niektorých kontaktov či zhoršenia susedských vzťahov.
Kollár sa zo stredajšieho pojednávanie ospravedlnil z osobných dôvodov. Jeho právny zástupca Pavel Hagyari reagoval na žalobu tým, že Kollár nikdy nepovedal, že samotný Čurilla je členom mafie alebo že je vinný. Politik je vraj ochotný ospravedlniť sa vtedy, keď bude trestné stíhanie Čurillu a jeho kolegov právoplatne skončené a bude uznaná ich nevina.
Pojednávanie v kauze odročil súd na december. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Úrad vlády napísal, že svet prišiel smrťou pápeža Františka o veľkú osobnosť. Čítaj ďalej
Pápež František odišiel na večnosť. Jeho múdrosť a láskavosť budú svetu chýbať, uviedla exprezidentka Čaputová. Čítaj ďalej
Ministerka hospodárstva Saková napísala, že správu o úmrtí pápeža Františka prijala so zármutkom. Čítaj ďalej
Pápež František bol inšpiratívnou osobnosťou, napísal verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Čítaj ďalej
Cirkev i svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska Bober. Čítaj ďalej
Pápež František bol poslom nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory, napísal predseda PS Michal Šimečka. Čítaj ďalej
Pápeža Františka si budem pamätať ako charizmatického, ľudského a otvoreného človeka, uviedol šéf SaS Gröhling. Čítaj ďalej
Odkaz zosnulého pápeža Františka zostane navždy v srdciach ľudí, vyhlásil predseda parlamentu Richard Raši. Čítaj ďalej