Za balíčkami s výbušninami zasielanými z Litvy stojí Rusko, vyhlásil litovský predstaviteľ
Za balíčkami s výbušninami zasielanými z Litvy do iných európskych krajín stojí Rusko, uviedol poradca litovského prezidenta.
Je to prvýkrát, čo litovský predstaviteľ poukázal na ruskú vojenskú rozviedku v súvislosti s konkrétnymi sabotážami, uviedla agentúra Reuters a pripomenula, že jeden prípad sabotáže, ktorý vyšetruje Nemecko, takmer spôsobil pád lietadla.
Západné vlády a spravodajské služby už predtým poukázali na Rusko ako na zdroj série požiarov a sabotáží v Európe, ktorých cieľom bolo destabilizovať spojencov Ukrajiny, napísala agentúra Reuters.
Pripomenula, že poľský denník Gazeta Wyborcza minulý mesiac informoval, že balíky, ktoré spôsobili požiare skladov v Británii, Nemecku a Poľsku, boli odoslané z Litvy.
Británia a Nemecko vyšetrujú požiare skladov v Birminghame a Lipsku. Berlín tvrdí, že lietadlo takmer havarovalo, keď sa jeden z balíkov vznietil.
„Našim spojencom hovoríme, že to nie je nehoda, ale súčasť vojenskej operácie,“ povedal Kestutis Budrys, poradca litovského prezidenta, pre rozhlasovú stanicu Ziniu.
„Musíme to zneškodniť a zastaviť pri zdroji, a tým je ruská vojenská rozviedka,“ povedal bez ďalších podrobností, a ani ruská vláda zatiaľ neodpovedala na žiadosť o komentár.
Poľské úrady uviedli, že minulý mesiac zadržali štyri osoby v súvislosti s vyšetrovaním balíčkov s výbušninami, ktoré boli zaslané po Európskej únii a Británii ako súčasť sprisahania s cieľom poslať ich aj do Spojených štátov a Kanady.
Nariadili tiež zatvorenie ruského konzulátu v Poznani na západe Poľska.
Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski uviedol, že prokurátori prišli so „silnými dôkazmi“, že za pokusmi o diverziu stoja zahraničné spravodajské služby, a vyzval Rusko, aby ukončilo svoju hybridnú vojnu proti Poľsku a jeho západným spojencom.
Ruská vojenská spravodajská služba GRU sa snaží vyvolať chaos v Británii a Európe, varoval minulý mesiac riaditeľ britskej kontrarozviedky MI5 Ken McCallum. Uviedol, že agenti GRU „s čoraz väčšou bezohľadnosťou vykonávajú v Británii podpaľačské útoky, sabotáže a ďalšie ešte nebezpečnejšie akcie“ v súvislosti s britskou podporou Ukrajiny.
Británia je jednou z krajín, ktoré od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytli Kyjevu najväčšiu vojenskú pomoc.
V posledných mesiacoch došlo v Európe k viacerým zločinom vrátane útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré západní predstavitelia spájajú s Ruskom. Spojené štáty a Nemecko dokonca odhalili ruské sprisahanie s cieľom zavraždiť šéfa nemeckej zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall, ktorá dodáva zbrane Ukrajine na obranu pred ruskou inváziou. Moskva účasť na sabotáži popiera. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej