Británia uvalila na Rusko najrozsiahlejšie sankcie za rok a pol
Británia oznámila najväčší balík protiruských sankcií za posledný rok a pol. Terčom sú aj africké žoldnierske skupiny.
Sankcie postihnú aj osoby zapojené do vojny na Ukrajine aj ruského agenta spájaného s útokom novičkom v anglickom meste Salisbury v roku 2018.
Sankcie sa vzťahujú na dovedna 56 subjektov a jednotlivcov, pričom ich deklarovaným cieľom je uškodiť "vojnovej mašinérii... a škodlivej činnosti Ruska na celom svete", informoval britský rezort diplomacie.
Medzi sankcionovanými je aj desať subjektov sídliacich v Číne, ktoré údajne dodávajú ruskej armáde techniku či súčiastky.
Väčšina z týchto sankcií sa zameriava na spoločnosti sídliace v Rusku, Číne, Turecku a Kazachstane. Londýn ich viní z toho, že Rusku pomáhajú v agresii na Ukrajine tým, že mu dodávajú techniku, mikroelektroniku či komponenty do bezpilotných lietadiel.
Podľa Reuters sú medzi nimi aj firmy, o ktorých zdroje z európskych tajných služieb predpokladajú, že sa podieľajú na snahe Ruska o vytvorenie zbrojného programu v Číne.
Najnovšie postihy sú okrem toho zamerané na 11 jednotlivcov a tri súkromné žoldnierske skupiny s väzbami na Kremeľ, ktoré pôsobia v Líbyi, Mali a Stredoafrickej republike, vrátane skupiny Africa Corps.

Medzi sankcionovanými je aj agent ruskej vojenskej spravodajskej služby (GRU) Denis Sergejev, ktorého Londýn obviňuje z pokusu o vraždu bývalého ruského špióna a dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.
Skripaľovcov našli v marci 2018 v bezvedomí na lavičke v meste Salisbury na juhu Anglicka. Otrávení boli nervovoparalytickou látkou novičok, ktorý sa pri vyšetrovaní našiel aj na kľučke vchodových dverí Skripaľovho domu v tomto meste.
Londýn z otravy a pokusu o vraždu obviňuje troch ruských agentov GRU, a to Denisa Sergejeva, Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu, ktorí v Británii používali pseudonymy Sergej Fedotov, Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.
Britská polícia sa však domnieva, že všetci traja sa nachádzajú v Rusku, s ktorým Británia nemá zmluvu o vydávaní osôb. Znamená to, že prakticky neexistuje šanca dostať ich pred súd v Spojenom kráľovstve.
Pri pokuse o vraždu Skripaľovcov prišli do kontaktu s novičkom zrejme nešťastnou náhodou aj iní dvaja britskí občania, Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley.

V prípade Strugessovej, ktorá na následky otravy po niekoľkých týždňoch zomrela, sa v októbri začalo v Británii tzv. verejné vypočutie. V rámci neho odznelo, že Skripaľ sa domnieva, že jeho otravu nariadil samotný šéf Kremľa Vladimir Putin. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej
Rusko v nedeľu porušilo prímerie v takmer 3000 prípadoch, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Rusko v noci podniklo vzdušný útok na Ukrajinu. Z Mykolajiva, Chersonu a Čerkasov hlásili výbuchy. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej