Rusko zatvorilo moskovské Múzeum histórie gulagov
Ruské úrady nariadili zatvoriť oceňované Múzeum histórie gulagov, ktoré je venované obetiam represií sovietskej éry.
Informuje o tom agentúra AFP.
Zatvorenie oficiálne zdôvodnili údajným porušením protipožiarnych predpisov, ale prišlo uprostred intenzívnej kampane Kremľa proti nezávislej občianskej spoločnosti a tým, ktorí spochybňujú štátny výklad dejín.
"Na základe kontroly múzea boli zistené porušenia protipožiarnej bezpečnosti," uviedlo múzeum v stredajšom vyhlásení. Múzeum odstránilo obsah zo svojej webovej stránky a nahradilo ho oznámením o "dočasnom" zatvorení.
Múzeum v centre Moskvy, založené v roku 2001, prezentuje oficiálne štátne dokumenty, ako aj rodinné fotografie a osobné predmety obetí gulagov.
Gulag bola rozsiahla sieť väzenských pracovných táborov zriadených v bývalom Sovietskom zväze. V časoch, ktoré historici považujú za obdobie masívnych politických represií, tam poslali milióny údajných zradcov a nepriateľov štátu, mnohí z nich tam zahynuli.
Rada Európy v roku 2021 udelila tomuto múzeu cenu za to, že sa snaží "odhaľovať históriu a aktivizovať pamäť s cieľom posilniť odolnosť občianskej spoločnosti a jej odpor voči politickej represii a porušovaniu ľudských práv".
Putin sa počas 24 rokov pri moci usiloval revidovať historický príbeh Ruska a jeho vzťah k Sovietskemu zväzu. Hoci šéf Kremľa občas odsudzuje rozsiahle represie za vlády Josifa Stalina v 30. rokoch 20. storočia, častejšie ho vyzdvihuje ako veľkého vojnového vodcu.
Školské učebnice venujú iba málo pozornosti miliónom obetí Veľkého teroru, ktoré sa považujú za nepohodlné pri propagácii Sovietskeho zväzu ako veľmoci, ktorá porazila nacistické Nemecko.
Úrady sa čoraz častejšie zameriavajú na jednotlivcov a skupiny, ktoré sa stavajú proti tomuto prístupu - kampaň sa ešte zintenzívnila v súvislosti s ofenzívou na Ukrajine.
Úrady v roku 2021 nariadili likvidáciu Memorialu, mimovládnej organizácie ocenenej Nobelovou cenou za mier, ktorá zaznamenáva obete sovietskych represií aj obvinenia z porušovania ľudských práv zo strany súčasného režimu.
Múzeum histórie gulagov v októbri usporiadalo podujatie s názvom "Návrat mien", počas ktorého jednotlivci čítali mená ľudí zavraždených počas sovietskeho teroru. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej