Biden povolil Ukrajine použiť americké rakety na údery v Rusku, píše New York Times
Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané USA proti cieľom na ruskom území.
Napísal to spravodajský web denníka The New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických predstaviteľov. S podobnou informáciou prišla len chvíľu potom s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje tiež Reuters. Biely dom vec odmietol komentovať, dodala agentúra.
Podľa informácií NYT budú rakety pravdepodobne nasadené proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom brániť ukrajinské jednotky v západoruskej Kurskej oblasti.
Rozhodnutie končiacej Bidenovej administratívy prichádza zhruba dva mesiace pred nástupom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa funkcie ujme 20. januára budúceho roka. O povolenie použiť americké zbrane proti ruským vojenským cieľom ďaleko od ukrajinskej hranice žiada Bidena ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už mesiace.
Rozhodnutie zároveň prichádza po tom, ako sa severokórejskí vojaci začali podieľať na snahe ruských síl znovu ovládnuť ukrajinskými jednotkami v auguste obsadené územie ruskej Kurskej oblasti, čo vyvolalo obavy v Kyjeve aj vo Washingtone.
Prvé ukrajinské údery budú zrejme vykonané americkými strelami ATACMS, ktoré majú dolet približne 300 kilometrov, uviedli zdroje Reuters.
Kým niektorí americkí činitelia vyjadrili pochybnosti nad tým, či rakety dlhého doletu zmenia vývoj vojny, terajšie rozhodnutie by mohlo Kyjev dostať do lepšej vyjednávacej pozície, ak by začali rozhovory o prímerí, napísal Reuters. Podľa zdrojov NYT je cieľom Bidenovho kroku tiež vyslať Severnej Kórei odkaz, že jej vojaci sú v Rusku v zraniteľnej pozícii a že by nemala vysielať ďalšie.
Či Trump Bidenovo terajšie povolenie zruší, až sa ujme funkcie, nie je jasné. Trump však dlhodobo kritizuje výšku americkej finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine a tvrdí, že vojnu rýchlo ukončí, hoci nespresnil ako.
(ČTK, The New York Times)Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro. Zabil najmenej jednu ženu a sedem ďalších ľudí zranil. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin prirovnal amerického miliardára Muska k tvorcovi sovietskych rakiet Sergejovi Koroljovovi. Čítaj ďalej
Ukrajinské drony napadli základňu ďalšej ruskej raketovej brigády, ktorá sa podieľala na útoku na mesto Sumy. Čítaj ďalej
Ukrajina dosiahla pokrok v rokovaniach s USA o nerastných surovinách výmenou za ďalšiu vojenskú podporu. Čítaj ďalej
Žiadny demokratický štát by takúto koloniálnu zmluvu nepodpísal, vraví ekonóm o americko-ukrajinskej dohode o nerastoch.
(SME)Severná Kórea buduje svoju najväčšiu bojovú loď. Bez Rusov by ju zrejme nepostavili.
(SME)Rusko nie je na mier pripravené. Takzvané mierové rokovania za 24 hodín trvajú štvrtý mesiac. Píše Michal Havran.
(SME)Maďarsko získa ďalšie štyri gripeny, Saab v Budapešti zakladá vývojové centrum. Čítaj ďalej