Vojna trvá už 1000 dní, Majdan zaplnili vlajky za padlých Ukrajincov
Vojna na Ukrajine trvá tisíc dní. Vlajky za padlých na Majdane ukazujú cenu, ktorú krajina platí za slobodu.
Námestie Nezávislosti je pre mnohých jediným miestom, kde si môžu skutočne uctiť pamiatku svojich blízkych. A more modro-žltých vlajok na počesť padlých sa stále rozrastá, napísal server Euronews.
Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 padlo podľa západných odhadov v bojoch približne 80-tisíc ukrajinských vojakov. Mnohí z nich boli dobrovoľníci, ktorí zanechali civilný život, aby vypočuli volanie a išli brániť svoju krajinu.
Ich blízki dúfajú, že ich obete nebudú zabudnuté, a umiestňujú na trávniku na námestí malé, jednoduché vlajky ručne označené menami a dátumami padlých.
"Dala som ju sem, aby niekto, kto pôjde okolo, mohol vidieť, že tento človek kedysi žil a položil za nás život," povedala Svitlana Kiričenková. Prišla z Čerkaskej oblasti, aby nahradila počasím ošľahanú vlajku, ktorú tu umiestnila pred vyše rokom na počesť svojho syna, ktorý zahynul v boji. Na jej miesto teraz starostlivo umiestnila novú. "Aby sme mohli pokojne žiť medzi svojimi, a nie aby nám Rusi diktovali, ako máme žiť a čo máme robiť," dodala.

Archívy agentúry AP ukazujú, že prvé vlajky sa na trávniku na námestí objavili v máji prvého roku vojny. Teda krátko po tom, ako sa ruské jednotky stiahli z Kyjevskej oblasti a hlavnému mestu prestala hroziť okupácia.
Fotografie z tej doby ukazujú desiatky vlajok úhľadne usporiadaných v radoch na trávnatej ploche. Ako vojna pokračovala, miesto sa premenilo. Tráva zmizla a nahradili ju vyšľapané cestičky pripomínajúce chodníky na cintorínoch, ktoré sa vinú medzi tisíckami vlajok.
Objavilo sa medzi nimi aj mnoho portrétov, ktoré priniesli príbuzní. Zobrazujú sebavedomé a usmievavé tváre vo vojenských uniformách. Miesto je tiež posiate čerstvými aj sušenými kvetmi, ktoré predstavujú poctu smútku a základný kameň ukrajinskej histórie.
Námestie Nezávislosti bolo napokon dlho srdcom ukrajinských revolúcií. Pre mnohých je jediným vhodným miestom na spomienku na blízkych. Je to pamätník vytvorený samotnými ľuďmi, vedenými hlbokou potrebou uctiť pamiatku svojich padlých pri absencii oficiálneho vládneho pamätníka.
Iní vojaci a rodiny sem prichádzajú posedieť a ticho pritom hľadia do diaľky. Okoloidúci sa zastavujú, pokľaknú. Čoskoro nato sa ale život v hlavnom meste zase rozbieha a vracia do svojho obvyklého tempa.
Nové vlajky medzitým pribúdajú takmer denne. Neďaleko odtiaľto sa skoro každý deň odohrávajú smútočné obrady, po ktorých nasledujú chvíle ticha. Rozrastajúci sa pamätník pripomína cenu, ktorú Ukrajina platí za svoju slobodu. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Fico svojím mlčaním legitimizuje barbarské násilie ruského agresora voči ukrajinským civilistom, píše Peter Weiss.
(SME)Ruská protivzdušná obrana v noci zostrelila desať ukrajinských dronov. Čítaj ďalej
Putin podpísal niekoľko zákonov, ktoré ešte väčšmi sprísňujú opatrenia zamerané na potláčanie disentu v krajine. Čítaj ďalej
Ruská novinárka kritizujúca inváziu ruských vojsk na Ukrajinu zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Čítaj ďalej
Rusko v noci vykonalo rozsiahly dronový útok na ukrajinské prístavné mesto Odesa, uviedli úrady. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyhlásil, že od Ruska potrebuje jasnú odpoveď na to, či prijme prímerie pre údery na civilné ciele. Čítaj ďalej
Trump v najbližších troch dňoch plánuje komentovať vojnu na Ukrajine a svoju sprostredkovateľskú snahu o jej ukončenie. Čítaj ďalej
Americkí, ukrajinskí a európski predstavitelia budú v stredu v Londýne rokovať o plánoch na prímerie. Čítaj ďalej