Nekonvenčný ruský útok by mohol spôsobiť značné straty, varuje predstaviteľ NATO
Zástupca asistenta šéfa NATO pre inovácie upozornil na reálnu možnosť nekonvenčného útoku Ruska proti Aliancii.
Spojenci by si podľa Jamesa Appathuraiho mali jasne definovať medzi sebou aj voči Moskve, ktoré nepriateľské aktivity by mohli vyvolať spoločnú reakciu vrátane použitia vojenskej sily, povedal v rozhovore pre televíziu Sky News.
Členské štáty NATO sa už podľa kanadského diplomata nachádzajú v situácii tzv. "variacej sa žaby". Naprieč Európou, Spojenými štátmi i Kanadou podľa neho dochádza k podozrivým ruským hybridným útokom, ktoré by ešte pred piatimi rokmi boli absolútne neprijateľné. "Ale tak trochu sme si na to zvykli... A to je veľmi nebezpečné," tvrdí.
Poukázal pritom na zvýšený počet incidentov, ako je prerezávanie káblov na morskom dne, sabotáže proti budovám a umiestňovanie zápalných zariadení do nákladu lietadiel, ktoré sa uskutočňujú od februára 2022, keď Rusko spustilo svoju inváziu na Ukrajinu.
Loading
...
"Určite ich môžeme napočítať desiatky. Určite až 100. Ale potom je tu veľa zmarených sprisahaní," povedal Appathurai, ktorý spolu so svojím tímom pracuje na aktualizácii stratégie NATO na boj proti hybridnej vojne. Posledná bola vypracovaná v roku 2015.
Nárast týchto incidentov je podľa neho reakciou Kremľa na západnú vojenskú podporu Ukrajine, ako aj presvedčenie, že Západ je proti Rusku, čo označil za nepravdu.
Pravdivé je však podľa neho tvrdenie, že Západ sa snaží Moskvu obmedziť v útokoch na svojich susedov. "Nepáči sa im, čo robíme, ale zároveň nás vnímajú ako nepriateľa. A to sa zhoršuje," dodal. Rusko už predtým odmietlo obvinenia zo sabotáže, kybernetických útokov a atentátov, pripomenula na svojom webe stanica Sky News.
V rozhovore sa ho tiež pýtali, či sa neobáva, že by podozrivý ruský hybridný útok mohol podnietiť NATO, aby aktivovalo článok 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane, a teda začať vojnu s Ruskom. "Čo ma naozaj znepokojuje, je, že jeden z týchto útokov, ako som povedal, by mohol mať veľký rozsah a závažné následky," uviedol diplomat.
V tejto súvislosti pripomenul pokus o vraždu bývalého ruského špióna a dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Skripaľovcov našli v marci 2018 v bezvedomí na lavičke v meste Salisbury na juhu Anglicka. Otrávení boli nervovoparalytickou látkou novičok, ktorá podľa Sky News obsahovala dostatok jedu na zabitie tisícov ľudí.
"Existuje teda reálna možnosť, že jeden z týchto útokov spôsobí značný počet obetí alebo veľmi veľké hospodárske škody," upozornil Appathurai.
Pokiaľ ide o to, či by Aliancia mala lepšie Rusku komunikovať svoje červené čiary v súvislosti s hybridnou vojnou, Appathurai povedal, že teraz je treba, aby boli spojenci jasnejší medzi sebou a následne sa rozhodli, ako informovať Moskvu o tom, že "existujú oblasti, do ktorých nie je možné zasahovať". (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruská vláda postupne militarizuje ruskú spoločnosť, aby ospravedlnila inváziu na Ukrajinu, tvrdia americkí analytici. Čítaj ďalej
Trumpov mierový plán pre Ukrajinu obsahuje významné ústupky v prospech Ruska, píše Wall Street Journal. Čítaj ďalej
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej
Rusko v nedeľu porušilo prímerie v takmer 3000 prípadoch, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Rusko v noci podniklo vzdušný útok na Ukrajinu. Z Mykolajiva, Chersonu a Čerkasov hlásili výbuchy. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej