Kallasová varuje pred tieňovou flotilou Ruska, chce prijať ráznejšie opatrenia
Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku EÚ Kallasová varovala pred tzv. tieňovou flotilou Ruska.
V rozhovore pre nemecký denník Die Welt prisľúbila, že Brusel v nadväznosti na podozrenie zo sabotáže podmorského elektrického kábla pri pobreží Fínska prijme ráznejšie opatrenia.
"Ruská 'tieňová flotila' ohrozuje životné prostredie a financuje ruský vojnový rozpočet," uviedla nová šéfka diplomacie EÚ. Únia podľa nej podnikne tvrdšie kroky proti rizikám, ktoré tieto lode predstavujú.
V stredu bol poškodený podmorský elektrický kábel Estlink 2 medzi Estónskom a Fínskom. Pre podozrenie zo sabotáže zadržali fínske úrady ropný tanker Eagle S, ktorý sa plaví pod vlajkou Cookových ostrovov a ktorého kotva podľa DPA pravdepodobne poškodila kábel.
Toto plavidlo by podľa EÚ mohlo patriť do tieňovej flotily Ruska - ide o tankery a iné nákladné lode, ktoré Moskva neoficiálne využíva na obchádzanie sankcií uvalených na prepravu ropy, objasnila nemecká agentúra.
Kallasová, bývalá estónska premiérka, tvrdí, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 prudko vzrástli sabotáže v Európe.
"Nedávne pokusy o sabotáž v Baltskom mori nie sú ojedinelé incidenty, ale tvoria zámerný vzorec zameraný na poškodenie našej digitálnej a energetickej infraštruktúry," uviedla v rozhovore publikovanom v pondelok.
Pred ruskou tieňovou flotilou varovala v sobotu aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá zároveň vyzvala EÚ na sprísnenie sankcií. Podľa jej slov totiž ide o vážnu hrozbu pre životné prostredie aj európsku bezpečnosť. "V súčasnosti takmer každý mesiac lode poškodzujú dôležité podmorské káble v Baltskom mori," podotkla.
Podmorské káble mávajú často technické poruchy a výpadky spôsobené nehodami. V Baltskom mori však došlo v posledných rokoch k viacerým podozrivým poruchám elektrických a telekomunikačných káblov a plynovodov, ktoré boli vyšetrované ako sabotáž. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty čakajú na odpoveď Ukrajiny v súvislosti s mierovým plánom amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čítaj ďalej
Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých ruských vojakoch. Zaplatiť má zhruba 40-tisíc eur.
(TASR)Ukrajinské letectvo hlási, že v noci zostrelilo 42 útočných dronov na severe, východe, juhu aj v centrálnej časti krajiny. Čítaj ďalej
Rusko v nedeľu porušilo prímerie v takmer 3000 prípadoch, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Rusko v noci podniklo vzdušný útok na Ukrajinu. Z Mykolajiva, Chersonu a Čerkasov hlásili výbuchy. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej