Poľsko nezvláda obranu pred ruským vplyvom, tvrdí vládny výbor pre dezinformácie
Poľsko nezvláda obranu pred ruským vplyvom, tvrdí vládny výbor pre dezinformácie.
Rusko sa snaží dosiahnuť informačnú nadvládu prostredníctvom ovplyvňovania spoločenských procesov, diskusií i informačných systémov.
Vyplýva to zo záverov vyšetrovacej správy poľského vládneho výboru, ktorý skúmal vplyv Ruska na vnútornú bezpečnosť Poľska. Varšava podľa výboru nezvláda obranu pred týmito aktivitami Moskvy.
Správu, ktorú zverejnili v piatok, pripravil tím výboru zaoberajúci sa dezinformáciami. Autori skúmali predovšetkým obdobie po vypuknutí pandémie v Poľsku v roku 2020, nakoľko v tomto období došlo podľa nich k zintenzívneniu dezinformačných aktivít.
V záveroch sa uvádza, že Rusko vo svojej snahe získať informačnú prevahu v medzinárodných vzťahoch využíva rôzne metódy vrátane diplomacie, propagandy a dezinformácií. Okrem toho vykonáva aj psychologické kampane, infiltruje sa do počítačových sietí a databáz a využíva útoky hackerských skupín, akou je Ghostwriter, ktorá je známa tiež pod označením UNC1151.
Cieľom tohto úsilia Moskvy je podľa správy poľského výboru destabilizovať politickú situáciu v krajinách strednej Európy. Podľa niektorých odhadov Rusko minie ročne až štyri miliardy dolárov na dezinformácie a propagandu, uviedli autori.
Jedným z kľúčových zistení je, že opatrenia Varšavy na boj proti takýmto druhom hrozieb Ruska i Bieloruska sú v posledných rokoch "nedostatočné, dočasné, nedôsledné a často len povrchné".
Výbor okrem iného poukazuje na chýbajúci dlhodobý, koordinovaný a systematický prístup - či už zo strany poľského ministerstva zahraničných vecí, alebo vládou menovaného zástupcu, ktorý sa obmedzil iba na všeobecné odporúčania.
"Najvýznamnejším činom, ktorý aktívne podkopal obranu Poľska a NATO v kognitívnej vojne, bola demontáž - dokonca prostredníctvom fyzického zásahu - expertného centra kontrarozviedky NATO, ktoré sa budovalo vo Varšave," podotkol výbor. Toto centrum malo podľa PAP čeliť informačnej vojne Ruska.
Správa ďalej odporúča orgánom verejnej moci, aby spolupracovali s médiami, a to najmä počas kríz, v snahe zabrániť vzniku informačného vákua, respektíve situácie, keď chýbajú dôležité informácie, čo môže vyvolať pochybnosti obyvateľstva.
Úrady by taktiež mali médiám umožniť prístup k priamym svedkom udalostí a necenzurovaným obrazovým materiálom. Výbor navrhol, aby vládne orgány mohli zverejňovať aj správy o dezinformáciách.
"Predovšetkým je potrebná stratégia boja proti dezinformáciám, ktorá by zahŕňala príspevky odbornej, novinárskej a mimovládnej komunity. To si vyžaduje zvýšenie verejných zdrojov určených na tento cieľ," zdôraznili autori. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Poľský šéf diplomacie očakáva zvýšenie tlaku Trumpa na Putina v prípade, že Rusko nebude súhlasiť s dohodu o prímerí. Čítaj ďalej
Europoslanci vyjadrili znepokojenie nad Trumpovou politikou voči Rusku a odsúdili pokusy o vydieranie ukrajinského vedenia. Čítaj ďalej
Štáty NATO v prvých troch mesiacoch roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Ruský nadzvukový strategický bombardér Tu-22M3 sa zrútil v neobývanej oblasti v sibírskej Irkutskej oblasti. Čítaj ďalej
Česko pridalo na svoj sankčný zoznam ďalšie dve osoby, ktoré pracovali pre ruskú vojenskú rozviedku. Čítaj ďalej
Európska banka pre obnovu a rozvoj poskytne Ukrajine jednu miliardu eur na pomoc pri obnove energetického sektora. Čítaj ďalej
Česká vláda zaradila na vnútroštátny sankčný zoznam bieloruskú novinárku a príslušníka ruskej tajnej služby. Čítaj ďalej
Americkí senátori navrhujú uvaliť 500-percentné clá na dovoz z krajín, ktoré nakupujú palivá a urán z Ruska. Čítaj ďalej