Poľsko nezvláda obranu pred ruským vplyvom, tvrdí vládny výbor pre dezinformácie
Poľsko nezvláda obranu pred ruským vplyvom, tvrdí vládny výbor pre dezinformácie.
Rusko sa snaží dosiahnuť informačnú nadvládu prostredníctvom ovplyvňovania spoločenských procesov, diskusií i informačných systémov.
Vyplýva to zo záverov vyšetrovacej správy poľského vládneho výboru, ktorý skúmal vplyv Ruska na vnútornú bezpečnosť Poľska. Varšava podľa výboru nezvláda obranu pred týmito aktivitami Moskvy.
Správu, ktorú zverejnili v piatok, pripravil tím výboru zaoberajúci sa dezinformáciami. Autori skúmali predovšetkým obdobie po vypuknutí pandémie v Poľsku v roku 2020, nakoľko v tomto období došlo podľa nich k zintenzívneniu dezinformačných aktivít.
V záveroch sa uvádza, že Rusko vo svojej snahe získať informačnú prevahu v medzinárodných vzťahoch využíva rôzne metódy vrátane diplomacie, propagandy a dezinformácií. Okrem toho vykonáva aj psychologické kampane, infiltruje sa do počítačových sietí a databáz a využíva útoky hackerských skupín, akou je Ghostwriter, ktorá je známa tiež pod označením UNC1151.
Cieľom tohto úsilia Moskvy je podľa správy poľského výboru destabilizovať politickú situáciu v krajinách strednej Európy. Podľa niektorých odhadov Rusko minie ročne až štyri miliardy dolárov na dezinformácie a propagandu, uviedli autori.
Jedným z kľúčových zistení je, že opatrenia Varšavy na boj proti takýmto druhom hrozieb Ruska i Bieloruska sú v posledných rokoch "nedostatočné, dočasné, nedôsledné a často len povrchné".
Výbor okrem iného poukazuje na chýbajúci dlhodobý, koordinovaný a systematický prístup - či už zo strany poľského ministerstva zahraničných vecí, alebo vládou menovaného zástupcu, ktorý sa obmedzil iba na všeobecné odporúčania.
"Najvýznamnejším činom, ktorý aktívne podkopal obranu Poľska a NATO v kognitívnej vojne, bola demontáž - dokonca prostredníctvom fyzického zásahu - expertného centra kontrarozviedky NATO, ktoré sa budovalo vo Varšave," podotkol výbor. Toto centrum malo podľa PAP čeliť informačnej vojne Ruska.
Správa ďalej odporúča orgánom verejnej moci, aby spolupracovali s médiami, a to najmä počas kríz, v snahe zabrániť vzniku informačného vákua, respektíve situácie, keď chýbajú dôležité informácie, čo môže vyvolať pochybnosti obyvateľstva.
Úrady by taktiež mali médiám umožniť prístup k priamym svedkom udalostí a necenzurovaným obrazovým materiálom. Výbor navrhol, aby vládne orgány mohli zverejňovať aj správy o dezinformáciách.
"Predovšetkým je potrebná stratégia boja proti dezinformáciám, ktorá by zahŕňala príspevky odbornej, novinárskej a mimovládnej komunity. To si vyžaduje zvýšenie verejných zdrojov určených na tento cieľ," zdôraznili autori. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Rusko je ochotné rokovať s USA o Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rosastom. Čítaj ďalej
Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s Trumpom vo Vatikáne údajne povedal, že Krym za ruský neuzná, píše Axios. Čítaj ďalej
Ukrajina a USA by mohli v priebehu 24 hodín podpísať dohodu o nerastných surovinách, oznámil premiér Šmyhaľ. Čítaj ďalej
Rusko sa môže zmobilizovať na vojnu v podobnom rozsahu ako Sovietsky zväz počas druhej svetovej vojny, tvrdí Kremeľ. Čítaj ďalej
Rusi môžu uvažovať o severnej ofenzíve z Bieloruska. Je na to aj priaznivá ročná doba, myslí si britský bezpečnostný expert. Čítaj ďalej
Ukrajina je ochotná rokovať o mieri, ak bude Rusko skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru, vyhlásil ukrajinský minister. Čítaj ďalej
Lodenice v Rusku čelia problému s návratnosťou investícií do výstavby veľkokapacitných plavidiel. Čítaj ďalej
Estónsko je pripravené vyslať svojich vojakov na Ukrajinu v rámci prípadnej mierovej misie po uzavretí prímeria. Čítaj ďalej