Zelenskyj: Vojenská pomoc USA sa neznížila, o nových balíkoch sa však nerokuje
Ukrajina naďalej dostáva vojenskú pomoc od USA, avšak o žiadnych ďalších balíkoch sa v súčasnosti nerokuje.
Po stretnutí s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Podpora zo strany USA sa zatiaľ neznížila. Nie je zastavená, pokračuje," uviedol Zelenskyj.
USA sú jedným z najväčších vojenských podporovateľov Ukrajiny od začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Kyjevu poskytli vojenskú pomoc vo výške desiatok miliárd dolárov - vrátane delostreleckých systémov, munície a protitankových striel.
Americký prezident Donald Trump však počas predvolebnej kampane opakovane kritizoval podporu Ukrajiny zo strany USA a od nástupu do funkcie nové balíky pomoci pre Ukrajinu neoznámil.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na štyroch nemenovaných predstaviteľov v pondelok informovala, že Spojené štáty v uplynulých dňoch nakrátko pozastavili dodávky zbraní na Ukrajinu a počas víkendu ich znova obnovili.
Ukrajinský prezident uviedol, že je ešte priskoro na rozhovory o nových dodávkach vojenskej pomoci. Na otázku o schopnosti Ukrajiny bojovať bez americkej pomoci Zelenskyj odpovedal, že prerušenie dodávok by ťažko zasiahlo obranyschopnosť Ukrajiny.
"Budeme slabší a či by sme (územie) takto udržali? Nie som si istý," povedal Zelenskyj. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Prezident Zelenskyj obvinil Rusko zo zámerných útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Čítaj ďalej
Po ruských dronových útokoch na Ukrajinu zomrel jeden človek a desať utrpelo zranenia, oznámili tamojšie úrady. Čítaj ďalej
Postup ruských síl na Ukrajine sa už štyri mesiace spomaľuje, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Spojené štáty, aby sprísnili sankcie voči Rusku. Čítaj ďalej
Poľsko vydalo Ukrajine propagandistu Molčanova, údajne bol agentom ruských tajných služieb. Čítaj ďalej
Zelenskyj sa má v piatok stretnúť so zástupcami armád, ktoré sú ochotné vyslať svojich vojakov na Ukrajinu. Čítaj ďalej
Ľudia pracujúci v Británii pre Rusko sa budú musieť registrovať v novom systéme, spustenie je naplánované na júl. Čítaj ďalej
Polovicu trestných činov veteránov tvoria vraždy žien. Útoky sprevádza ponižovanie a mučenie, píše Petra Procházková.
(SME)