Trumpa po výpadoch proti Zelenskému kritizujú aj niektorí mediálni spojenci
Po kritike na adresu Zelenského sa voči Trumpovi vymedzujú aj niektorí mediálni aktéri, ktorí patria k jeho spojencom.
Zbor komentátorov denníka The Wall Street Journal napísal, že jeho slová môžu byť predzvesťou "škaredej" dohody s Ruskom, ohradili sa tiež komentátori bulvárneho denníka New York Post.
Trumpovi opatrne oponujú niektorí zákonodarcovia Republikánskej strany, opisuje denník The Washington Post.
Denníky WSJ a New York Post sú súčasťou mediálneho impéria Ruperta Murdocha a ich názorové sekcie sú dlhodobo naklonené Trumpovi a jeho Republikánskej strane. Kľúčovým spojencom prezidenta je potom Murdochova televízia Fox News, v ktorej vysielaní sa tiež objavili niektoré nesúhlasné reakcie po tom, čo Trump označil Zelenského za diktátora a vyhlásil, že jeho krajina nemala "nikdy začínať" vojnu.

"On to nezačal a nemal žiadnu šancu to ukončiť, ibaže by sa vzdal krvilačným útočníkom," reagovala redakčná rada New York Post.
Americký prezident by podľa nej nemal "obracať pravdu hore nohami", či je to súčasťou vyjednávacej taktiky alebo nie. "Haló: Ukrajina je obeťou tejto vojny, napriek tomu, že je naším spojencom," dodáva denník.
"Jediným diktátorom v tejto vojne je pán Putin, ktorý trávi Rusov v zahraničnom exile a posiela oponentov do arktických väzenských táborov," uviedol kolektív komentátorov WSJ.
"Lepšou stratégiou ako sa voziť po Ukrajine by bolo dať Putinovi jasne najavo, akým zbraniam a tlaku by čelil, keby Rusko neupustilo od vojny a nepristúpilo na trvalý mier," pokračuje stredajší komentár.
Podľa jeho autorov Trumpove posledné vyjadrenia naznačujú skutočnú zmenu v politike Washingtonu a "možno sú predzvesťou škaredého urovnania, ktoré príde".
Trumpove výroky sú tiež ďalšou skúškou pre republikánskych členov Kongresu, z ktorých mnohí Ukrajinu podporujú a v minulosti vystupovali ako takzvaní "jastrabi" vo vzťahu k Moskve. Niektorí sa voči prezidentovi vymedzujú, podľa denníka WP to ale robia pomerne jemne, pričom sa vyhýbajú priamej konfrontácii s lídrom svojej strany.
Príkladom je vyjadrenie lídra republikánskych senátorov Johna Thunea. "Rusko je tu agresor," uviedol. V rozhovore s Fox News potom dodal: "Možno je tá rétorika na úvod trochu ostrá, ale vo finále si myslím, že ľudia to budú posudzovať podľa výsledku.
"Jasnejší nesúhlas so šéfom Bieleho domu potom vyjadrili senátori John Kennedy a Kevin Cramer, ktorý uviedol, že Trumpove slová boli "fakticky nesprávne".
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Na 14 rokov väzenia odsúdil súd v Rusku muža za založenie požiaru na železničnom zariadení. Čítaj ďalej
Vedúcu úlohu pri rokovaniach s Ruskom o Ukrajine by mali mať Francúzsko alebo Británia, vyhlásil fínsky prezident Stubb. Čítaj ďalej
Ruská armáda sa snaží vytlačiť ukrajinské jednotky z Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Dánska vláda pripravuje balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu za zhruba 925 miliónov eur. Čítaj ďalej
Slovensko nedostalo z mierového nástroja EÚ žiadnu kompenzáciu za zbrane pre Ukrajinu, tvrdí minister obrany. Čítaj ďalej
Príjmy Ruska z ropy a plynu klesli v marci takmer o pätinu a výrazne sa podpísali pod výsledky za celý prvý štvrťrok.
(TASR)Ukrajinský prezident navštívil obec Jahidne v Černihivskej oblasti, ktorá sa stále zotavuje z ruskej okupácie. Čítaj ďalej
Rubio pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí NATO odmietol „hystériu“ ohľadom členstva USA v Aliancii. Čítaj ďalej