Rusi sa v Rijáde ohradili voči NATO na východe, zdroj Financial Times potom výrok upravil
Rusi sa v Rijáde ohradili voči NATO na východe, zdroj Financial Times potom výrok upravil.
Niektorí európski činitelia ale dávajú vzhľadom na neodhadnuteľný vývoj situácie okolo postojov amerického prezidenta Donalda Trumpa najavo obavy, doplnil denník.
Ruská delegácia vedená ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom sa v utorok v Rijáde po niekoľkých rokoch zišla so zástupcami americkej administratívy na čele so šéfom diplomacie Marcom Rubiom.
Obe strany podľa svojich vyjadrení zisťovali podmienky, za ktorých by bolo možné ukončiť vojnu na Ukrajine, ktorú rozpútal pred tromi rokmi vpád ruských vojsk.
Jednou z ruských požiadaviek podľa FT bolo, aby aliancia stiahla svoje jednotky z východného regiónu, do ktorého patrí Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, pobaltské štáty, Rumunsko či Bulharsko.
Diaconescu ale následne v rozhovore s Digi24 vysvetlil, že svoje slová nevzťahoval k Rijádu, ale k vyjednávaniam v roku 2022. "Rusko požadovalo návrat Rumunska do jeho sféry vplyvu," povedal.
Bezpečnostný poradca rumunského prezidenta Cristian Diaconescu vyhlásil, že Američania požiadavku odmietli, v európskych politikoch však podľa neho vyvolal znepokojenie.
"Chápem to tak, že sa situácia môže zmeniť z hodiny na hodinu, zo dňa na deň," povedal podľa FT Diaconescu stanici Antena 3 v narážke na ostro kritické vyjadrenia, ktoré po rijádskej schôdzke adresoval Trump ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Nazval ho diktátorom bez volieb a vyzval ho na rýchle konanie, ak nechce prísť o svoju krajinu.
Moskva Trumpove slová víta a ruský prezident Vladimir Putin dal najavo, že je s úvodnými rokovaniami veľmi spokojný. Európske krajiny ani Ukrajina k rozhovorom pozvané neboli.
Rusko dlhodobo požaduje, aby sa Ukrajina nestala členom NATO, snaží sa ale tiež oslabiť vojenskú prítomnosť aliancie vo svojich niekdajších satelitných krajinách. V regióne panujú obavy, že sa Putin v prípade oslabenia pokúsi zaútočiť na krajiny v okolí Ukrajiny.
Činitelia z týchto krajín sa podľa FT snažia nového amerického prezidenta presvedčiť, aby nesúhlasil s oslabovaním pozície NATO na východe Európy, nie sú si však istí úspechom.
"Veľmi široko sme Washington informovali na rôznych úrovniach, ale nie som si istý, čo sa dostane k Trumpovi. Takže tu stále je riziko a obava, že Rusi do niečoho Washington vmanipulujú v rámci rokovaní o Ukrajine," citoval denník nemenovaného činiteľa.
Diaconescu dodal, že snahu Európy získať Trumpa na svoju stranu podporí na budúci týždeň návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera v Bielom dome.
"Môžete si byť istí, že budeme bojovať do posledného momentu, aby sa to nestalo," povedal o stiahnutí vojsk NATO z východného krídla Diaconescu. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ukrajina potrebuje nakúpiť 4,5 až 6 miliárd kubických metrov zemného plynu. Časť bude nevyhnutne ruského pôvodu. Čítaj ďalej
Rusko počas zimy zaútočilo na 34 zariadení najväčšieho ukrajinského producenta plynu UkrGasVydobuvannya. Čítaj ďalej
Ruský útok na obytnú výškovú budovu v Záporoží neprežil jeden človek, ďalších 22 vrátane troch detí utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Japonsko poskytne Ukrajine spravodajskú podporu v podobe geolokačných údajov. Čítaj ďalej
V Odese explodoval predtým neodpálený dron Šáhid, keď pohotovostné posádky hasili požiare po ruskom útoku. Čítaj ďalej
Spojenci Ukrajiny sa zídu v stredu na schôdzke v Londýne, potvrdil nemenovaný predstaviteľ Kyjeva. Čítaj ďalej
Ruskom vyhlásené veľkonočné prímerie bolo iba marketingovým ťahom, uviedol šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot. Čítaj ďalej
Pri ruských útokoch zomreli za posledný deň piati ukrajinskí civilisti, ďalších 16 utrpelo zranenia, informovali úrady. Čítaj ďalej