Česko pokračuje v podpore Ukrajiny, pomáha rôznymi spôsobmi, uviedol Rakušan
Česko pomáha Ukrajine od začiatku vojny a bude jej pomáhať aj naďalej, uviedol minister vnútra Rakušan.
Napadnutú krajinu Česko podľa neho podporuje nielen diplomaticky, vojensky a humanitárne, ale napríklad aj prostredníctvom zdravotno-humanitárneho programu ministerstva vnútra Medevac.
V rámci programu Medevac podľa Rakúšana spolupracujú českí a ukrajinskí lekári. "Venujeme sa starostlivosti o ranených, pomáhame s liečbou posttraumatických stresových porúch alebo sme podporili humanitárne práce na odstraňovaní mín," uviedol ďalej minister vnútra.
Pokračuje podľa neho aj muničná iniciatíva a Česko sa tiež pripravuje na pomoc Ukrajine po skončení vojny.
V prvej polovici tohto roka budú krajiny Európskej únie riešiť pokračovanie inštitútu dočasnej ochrany, ktorý ľuďom, ktorí utiekli pred ruskou agresiou, umožňuje prístup k verejnému zdravotnému poisteniu, vzdelaniu či na pracovný trh. Zatiaľ je v EÚ predĺžená do marca 2026. Utečenci v Česku sa môžu k predĺženiu dočasnej ochrany registrovať do 15. marca.
Hovorkyňa ministerstva vnútra Hana Malá uviedla, že prípadné ukončenie dočasnej ochrany je podmienené rozhodnutím EÚ, ktoré bude spoločne koordinovať v závislosti od ukončenia vojny. "S najvyššou pravdepodobnosťou bude nasledovať prechodné obdobie, v rámci ktorého budú mať utečenci čas vyriešiť svoju budúcnosť - možnosť prechodu na iný typ pobytového oprávnenia či návrat domov," uviedla Malá.
Utečenci, ktorí by sa chceli v Česku usadiť, by si mohli tento rok tiež zmeniť dočasnú ochranu na zvláštny dlhodobý pobyt. Mohli by ho získať, ak v Česku žijú aspoň dva roky, od vlaňajšieho júla nepoberali humanitárnu dávku a majú ročný príjem najmenej 440-tisíc českých korún hrubého, pričom suma by sa za každú ďalšiu spoločne registrovanú osobu zdvihla o 110-tisíc korún. Podľa konzorcia mimovládnych organizácií pracujúcich s migrantmi by však tieto podmienky splnila malá skupina ľudí.
K polovici februára malo v Česku podľa Malej aktívnu dočasnú ochranu 397 393 ľudí, od začiatku vojny Česko udelilo vyše 660-tisíc ochrán. "Česká republika je krajinou s tretím najvyšším počtom držiteľov dočasnej ochrany a v prepočte na obyvateľov zostáva najviac zasiahnutým štátom," uviedla hovorkyňa. Priemerný počet žiadostí podľa nej teraz týždenne dosahuje približne 1500.
Malá doplnila, že podľa evidencie ministerstva práce v Česku legálne pracuje viac ako polovica ekonomicky aktívnych utečencov, teda asi 150-tisíc. V roku 2023 sa začal zvyšovať počet mužov v ekonomicky aktívnom veku, teraz sa ustálil zhruba na 39 percentách. Humanitárnu dávku podľa hovorkyne poberá asi štvrtina utečencov, ide najmä o deti. "Štátom hradené ubytovanie v súčasnosti využíva iba minimum osôb, približne 600," dodala Malá.
Loading
...
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Fico svojím mlčaním legitimizuje barbarské násilie ruského agresora voči ukrajinským civilistom, píše Peter Weiss.
(SME)Ruská protivzdušná obrana v noci zostrelila desať ukrajinských dronov. Čítaj ďalej
Putin podpísal niekoľko zákonov, ktoré ešte väčšmi sprísňujú opatrenia zamerané na potláčanie disentu v krajine. Čítaj ďalej
Ruská novinárka kritizujúca inváziu ruských vojsk na Ukrajinu zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Čítaj ďalej
Rusko v noci vykonalo rozsiahly dronový útok na ukrajinské prístavné mesto Odesa, uviedli úrady. Čítaj ďalej
Zelenskyj vyhlásil, že od Ruska potrebuje jasnú odpoveď na to, či prijme prímerie pre údery na civilné ciele. Čítaj ďalej
Trump v najbližších troch dňoch plánuje komentovať vojnu na Ukrajine a svoju sprostredkovateľskú snahu o jej ukončenie. Čítaj ďalej
Americkí, ukrajinskí a európski predstavitelia budú v stredu v Londýne rokovať o plánoch na prímerie. Čítaj ďalej