Dohodu o nerastných surovinách by mohla Ukrajina s USA podpísať v piatok
USA a Ukrajina sa zhodli na podmienkach dohody o ukrajinských nerastoch, ktorá je kľúčová pre udržanie americkej podpory.
Informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje. Podľa nich sa prezident Zelenskyj chystá v piatok odcestovať do Washingtonu na stretnutie s Trumpom.
Americký prezident tvrdí, že sa usiluje o rýchle uzavretie mieru medzi Ukrajinou a Ruskom a zároveň o dohodu, ktorá by USA zabezpečila podiel na ukrajinskom nerastnom bohatstve. Tá by podľa neho USA kompenzovala doterajšiu pomoc Kyjevu v obrane proti Rusku.
Ukrajina od počiatočných rokovaní o dohode požadovala od USA bezpečnostné záruky výmenou za nerastné suroviny. Ukrajinský predstaviteľ spresnil, že návrh dohody síce obsahuje odkaz na "bezpečnosť", ale úlohu USA konkrétne nestanovuje.
"Existuje všeobecná klauzula, v ktorej sa uvádza, že Spojené štáty budú investovať do stabilnej a prosperujúcej suverénnej Ukrajiny, že pracujú na trvalom mieri a že podporujú úsilie o zaručenie bezpečnosti," vyhlásil.
Podľa zdroja AFP Washington tiež z dohody vyškrtol všetky ustanovenia nevýhodné pre Ukrajinu vrátane záväzku, že Spojeným štátom poskytne nerastné suroviny v hodnote 500 miliárd dolárov.
Trump požadoval, aby mu Ukrajina poskytla prístup k svojim nerastným surovinám ako kompenzáciu za vojnovú pomoc, ktorú jej Washington poskytol počas trojročného konfliktu s Ruskom. Zelenskyj pôvodný návrh dohody odmietol s odôvodnením, že neobsahuje dostatočné bezpečnostné záruky pre Kyjev. (TASR, ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vladimir Putin údajne navrhol zastavenie bojov na Ukrajine na aktuálnych frontových pozíciách. Informuje o tom web Financial Times. Čítaj ďalej
Dánsko nakúpi 26 prieskumných plavidiel za viac ako 500 miliónov eur. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Zelenskyj v prípade uzavretia prímeria pripustil priame rokovania s Moskvou. Čítaj ďalej
V jednom z najväčších ruských muničných skladov vypukol požiar a ozývali sa silné výbuchy. Čítaj ďalej
Predseda maďarskej vlády Orbán rokoval so šéfom rakúskej Národnej rady o rizikách vstupu Ukrajiny do EÚ. Čítaj ďalej
Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva posilnia obranu v oblasti Baltského mora spoločným nákupom stoviek bojových vozidiel CV90. Čítaj ďalej
V blízkosti zbrojného arzenálu pri obci Barsovo v ruskej Vladimirskej oblasti nastala explózia. Čítaj ďalej
Rusko stupňuje hybridné útoky na Európu, tvrdia holandské spravodajské služby. Čítaj ďalej