Odborníci upozorňujú na právne medzery v rámcovej dohode medzi Ukrajinou a USA
Odborníci upozorňujú na právne medzery v dohode medzi Ukrajinou a USA o prístupe k ložiskám nerastných surovín.
Rámcová dohoda, na základe ktorej by Spojené štáty získali prístup k ložiskám nerastných surovín na Ukrajine a ktorá by obe krajiny na dlhé roky úzko spojila, má právne medzery, ktoré bude potrebné vyplniť pri budúcich rokovaniach.
Uviedli to odborníci pre agentúru Reuters, ktorá do dokumentu nahliadla.
Návrh dohody, ktorú podľa očakávaní v piatok vo Washingtone podpíšu Zelenskyj a Trump, načrtáva vytvorenie "investičného fondu na obnovu" Ukrajiny spoločne spravovaného ukrajinskou a americkou vládou.
Takisto predpokladá, že Kyjev by do fondu prispieval 50 percentami budúcich výnosov zo štátnych nerastných zdrojov, ropy a plynu a fond by potom investoval do projektov na Ukrajine, vysvetlila stanica BBC.
Reuters píše, že hoci dohoda obsahuje pre Ukrajinu uisťujúce vyhlásenia, nezahŕňa žiadne pevné bezpečnostné záruky, ktoré Kyjev dlhodobo žiada. Jej kľúčové podrobnosti sa zatiaľ na verejnosť nedostali, no ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v stredu potvrdil, že vyjednávači Ukrajiny a USA sa predbežne na jej znení dohodli.
V texte podľa Reuters nie sú uvedené žiadne sumy, časový harmonogram ani bližšie informácie o správe investičného fondu. Podľa docenta medzinárodného práva na Leidenskej univerzite Briana McGarryho, ktorý radil rozvojovým štátom pri rokovaniach o zmluvách, to ale nie je prekvapivé a od rámcovej dohody sa to skôr očakáva.
"Vytvára povinnosti spolupracovať, ale neobsahuje žiadne konkrétne záväzky obranného charakteru. Presne to vidíme v tejto dohode. USA neposkytli žiadne konkrétne záruky," podotkol McGarry.
V návrhu je však podľa neho aspoň jeden prvok, ktorý stojí za pozornosť - výslovne sa v ňom uvádza, že pri budúcich rokovaniach o fonde sa Ukrajina a USA "budú snažiť vyhnúť konfliktom", pokiaľ ide o záväzky Ukrajiny na jej ceste do Európskej únie.
Profesor medzinárodného práva na Dukeovej univerzite Tim Meyer zase upozornil, že rámcová dohoda neobsahuje žiadnu zmienku o mechanizme riešenia sporov a podiel Washingtonu na budúcom fonde je tiež otvorený na diskusiu.
Jeden z diplomatických zdrojov Reuters, ktorý si želal zostať v anonymite, aby mohol hovoriť o citlivých záležitostiach, uviedol, že dohoda sa zdá byť "celkom dobrá pre obe strany".
Zelenskyj pôvodnú verziu odmietol s tým, že neobsahuje žiadne bezpečnostné záruky pre Ukrajinu a počíta so sumou 500 miliárd dolárov pre USA. Trump tvrdil, že ide o kompenzáciu za doterajšiu americkú pomoc Ukrajine, ktorá podľa neho dosiahla 300 až 350 miliárd dolárov. Podľa Kyjeva však USA za uplynulé tri roky poskytli približne 100 miliárd dolárov, z čoho zhruba 67 miliárd tvorí vojenská pomoc. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej