Český prezident vyzval začať uvažovať o koalícii ochotných
Nastal čas začať uvažovať o širokej koalícii ochotných za spravodlivý mier na Ukrajine, uviedol český prezident.
"'Mieru' podľa podmienok agresora sa hovorí kapitulácia a len by povzbudila všetkých súčasných i budúcich agresorov. Slobodný svet sa musí postaviť zlu," varoval český prezident Petr Pavel.
Loading
...
O "koalícii ochotných" písal nedávno bruselský server Politico, keď uviedol, že nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ktorý navrhuje Európska únia, by mohol mať hodnotu až 20 miliárd eur.
Na novej vojenskej pomoci sa podľa serveru má podieľať "koalícia ochotných", teda tie členské štáty Únie, ktoré chcú Kyjevu pomôcť. To by zabránilo riziku, že niektorá z krajín pomoc zablokuje.
O zvýšení pomoci Ukrajine by mal rokovať štvrtkový summit EÚ. Jeho zablokovaním v sobotu pohrozil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyzval Úniu, aby začala priame rokovania s Ruskom o prímerí na Ukrajine po vzore USA. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Prezident Zelenskyj obvinil Rusko zo zámerných útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Čítaj ďalej
Po ruských dronových útokoch na Ukrajinu zomrel jeden človek a desať utrpelo zranenia, oznámili tamojšie úrady. Čítaj ďalej
Postup ruských síl na Ukrajine sa už štyri mesiace spomaľuje, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Spojené štáty, aby sprísnili sankcie voči Rusku. Čítaj ďalej
Poľsko vydalo Ukrajine propagandistu Molčanova, údajne bol agentom ruských tajných služieb. Čítaj ďalej
Zelenskyj sa má v piatok stretnúť so zástupcami armád, ktoré sú ochotné vyslať svojich vojakov na Ukrajinu. Čítaj ďalej
Ľudia pracujúci v Británii pre Rusko sa budú musieť registrovať v novom systéme, spustenie je naplánované na júl. Čítaj ďalej
Polovicu trestných činov veteránov tvoria vraždy žien. Útoky sprevádza ponižovanie a mučenie, píše Petra Procházková.
(SME)