Rokovania sprostredkované Trumpom priniesli podľa splnomocneca ruského vodcu Vladimira Putina Kirilla Dmitrijeva vyhliadku na mier s Ukrajinou, Moskva ale považuje za dôležité zohľadnenie svojich bezpečnostných požiadaviek.
Trump by si podľa svojich slov v najbližších dňoch mohol volať s Putinom, ľudia z jeho okolia mu však podľa televízie NBC News odporúčajú, aby tak urobil až po tom, ako Rusko úplne pristúpi na dohodnuté prímerie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Bývalý investičný bankár Dmitrijev má úzke vzťahy s niektorými kľúčovými členmi Trumpovho tímu. Je najvyšším ruským predstaviteľom, ktorý pricestoval do USA kvôli štátnym záležitostiam od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022.
Dmitrijev sa počas dvojdňovej návštevy Washingtonu stretol okrem iného s Trumpovým splnomocnencom Stevom Witkoffom, ktorý sa ujal vedenia kontaktov Trumpovej administratívy s Kremľom a medzitým dvakrát rokoval v Moskve s Putinom.
"Nepochybne zaznamenávame pozitívnu dynamiku v našich vzťahoch," citovali po rokovaniach Dmitrijeva tlačové agentúry. Za vlády Trumpa je podľa neho výrazne väčšia ochota "riešiť otázky" ako za jeho predchodcu Joea Bidena. Otvára sa aj výhľad na dojednanie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou, k čomu veľmi pomohli rokovania delegácií Ruska a USA v Saudskej Arábii, povedal Dmitrijev.
"Myslím, že potrebujeme dlhodobé riešenie, pretože tiež uvažujeme o globálnej bezpečnosti, ako zabezpečiť, aby boli zohľadnené ruské bezpečnostné obavy," povedal Putinov muž.
Do Washingtonu dorazil po tom, ako Trump vyjadril svoju frustráciu z tempa rokovaní o prímerí, keď v nedeľu vyhlásil, že je "naštvaný" na Putina, a pripustil možnosť uvalenia sankcií na tých, ktorí nakupujú ruskú ropu.
Rusko pred viac ako tromi rokmi napadlo Ukrajinu a v rámci rokovaní o prímerí požaduje zrušenie niektorých západných sankcií, čo ale Európa podmieňuje úplným stiahnutím ruských vojsk z Ukrajiny.
Dmitrijev by mohol podľa agentúry Reuters zohrať kľúčový pri náprave vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom, ktoré boli až do Trumpovej januárovej inaugurácie najhoršími od čias najnebezpečnejších kríz studenej vojny.
Po rokovaniach s Američanmi médiám povedal, že sa s nimi rozprával napríklad o spolupráci pri ťažbe cenných nerastov, spoločných projektoch v Arktíde a že Moskva prejavila záujem o lety k Marsu, ktoré mieni organizovať miliardár a Trumpov poradca Elon Musk.
(ČTK)