Hegseth nariadil zastaviť útočné kybernetické operácie proti Rusku, píše The New York Times
Americký minister obrany Hegseth nariadil zastaviť útočné kybernetické operácie proti Rusku.
Krok je zrejme súčasťou širšieho úsilia Washingtonu o zapojenie Putina do rozhovorov o Ukrajine a do nového vzťahu so Spojenými štátmi, píše denník The New York Times.
Hegsethove usmernenia, ktoré sú súčasťou prehodnotenia všetkých operácií proti Rusku, neboli verejne vysvetlené. Minister ich však podľa denníka vydal ešte pred konfrontáciou Trumpa a Zelenského.
Presný rozsah a trvanie príkazu ministerstva obrany nie je jasné, hranica medzi útočnými a obrannými kybernetickými operáciami je navyše často hmlistá, pripomína denník. Zachovanie prístupu k hlavným ruským sieťam na špionážne účely je však podľa NYT zásadné pre pochopenie Putinových zámerov pri vyjednávaní o Ukrajine a pre sledovanie sporov vo vnútri Ruska o tom, na akých podmienkach trvať a kde ustúpiť.
Podľa niekdajších amerických činiteľov je bežné pozastavenie podobných operácií v čase citlivých diplomatických rokovaní. Trumpov a Hegsethov ústup od útočných kybernetických operácií proti Rusku je však podľa denníka riskantný, pretože počíta s tým, že Putin bude krok opätovať a poľaví v takzvanej tieňovej vojne proti USA a ich tradičným spojencom v Európe.
Rusko sa v prvých týždňoch Trumpovej novej vlády naďalej pokúšalo preniknúť do amerických sietí, tvrdia americkí predstavitelia. Toto úsilie je však len súčasťou širšej ruskej kampane. V uplynulom roku sa zvýšil počet ruských útokov prostredníctvom vydieračských programov, takzvaného ransomwaru, na americkú infraštruktúru, nemocnice a mestá. Podľa spravodajských služieb ide z veľkej časti o trestné činy, ktoré ruské tajné služby schválili, alebo ich ignorovali.
V Európe sa v uplynulom roku zvýšil počet pokusov o sabotáže. Existujú podozrenia na ruské pokusy o prerušenie komunikačných káblov, Ruskom riadené explózie a pokusy o atentát, vrátane plánu zavraždiť riaditeľa nemeckého zbrojného koncernu Rheinmetall, ktorý dodáva zbrane Ukrajine. Spojené štáty doteraz hrali ústrednú úlohu v pomoci Európe v boji proti ruským sabotážiam, často v rámci tajných kybernetických operácií. Táto spolupráca by však teraz mohla byť ohrozená, dodáva denník. (ČTK, The New York Times)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Z USA zatiaľ neprišla reakcia na odmietavý postoj Ruska k americkému návrhu na prímerie, povedal Zelenskyj. Čítaj ďalej
Útok ruského bezpilotného lietadla zabil obyvateľa ukrajinského Chersonu, oznámil gubernátor oblasti na juhu Ukrajiny. Čítaj ďalej
Ruský raketový útok na Kyjev zničil aj budovu, z ktorej vysielali štátne televízne kanály v cudzích jazykoch. Čítaj ďalej
Rokovania medzi Ruskom a USA by mohli pokračovať už na budúci týždeň, povedal člen ruského vyjednávacieho tímu. Čítaj ďalej
Ruská armáda presúva severokórejské systémy diaľkového delostrelectva na polostrov Krym. Čítaj ďalej
USA by sa dopustili historickej chyby, ak by uznali Rusku územie na úkor Ukrajiny, povedal poradca poľského premiéra. Čítaj ďalej
Rusko v noci útočilo na Ukrajinu aj raketami, z Kyjeva hlásia explózie, poškodené budovy i zranených. Čítaj ďalej
Ruská armáda opäť útočila na územie Ukrajiny množstvom dronov, zásah ako prvé hlásilo mesto Mykolajiv. Čítaj ďalej