Grécko: Mitsotakisova vláda ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery
Grécky parlament zamietol návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Mitsotakisa.
Dôvodom bol jej prístup k vyšetrovaniu najhoršieho železničného nešťastia v krajine spred dvoch rokov, ktoré si vyžiadalo 57 mŕtvych a desiatky zranených, informuje TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a AP.
Po dvoch dňoch búrlivých diskusií a masových protestov poslanci snemovne hlasovali proti návrhu, ktorý predložili štyri opozičné strany, v pomere 157 ku 136 zákonodarcom.
V dvoch najväčších gréckych mestách vypukli v piatok neskoro večer zrážky. V Aténach demonštranti pred parlamentom hádzali benzínové bomby a svetlice počas rozpravy o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Polícia použila proti násilným demonštrantom slzotvorný plyn a omračujúce granáty a tiež vodné delá. V priestoroch parlamentu aktivisti z galérie pre návštevníkov hádzali na zákonodarcov letáky.
Podľa predsedu opozičného Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Nikosa Andrulakisa návrh podali pre "trestuhodnú nekompetentnosť" konzervatívnej vlády strany Nová demokracia (ND) premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.
Premiér Mitsotakis obvinil opozíciu zo šírenia klamstiev o nehode s cieľom destabilizovať krajinu. "Mojou povinnosťou je v tejto neistej dobe udržať krajinu stabilnú a bezpečnú," povedal Mitsotakis, ktorý je pri moci od roku 2019. Zároveň poprel tvrdenia o zatajovaní informácií o nehode a označil ich za "pestrú zmes mýtov, fantázií a lží".
Železničné nešťastie sa stalo 28. februára 2023, keď sa neďaleko mesta Larisa čelne zrazil osobný vlak s viac ako 350 cestujúcimi smerujúci z Atén do Solúna s nákladným vlakom. Oba vlaky išli proti sebe po tej istej koľaji niekoľko kilometrov bez toho, aby bol spustený poplach.
V kauze stíhajú vyše 40 ľudí vrátane prednostu miestnej stanice zodpovedného za vypravovanie vlakov, no začiatok procesu sa do konca roka neočakáva.
Prieskumy verejnej mienky ukázali, že veľká väčšina Grékov verí, že vláda sa pokúsila zatajiť dôkazy o tragédii.
Vyšetrovacia správa pripisuje nehodu ľudskej chybe a vážnym štrukturálnym nedostatkom na gréckych železniciach. Podľa znaleckého posudku, ktorý financovali rodiny obetí, nákladný vlak viezol aj nelegálny náklad vrátane výbušných chemických látok, ktoré pri zrážke vzplanuli. Opozícia a príbuzní obetí obviňujú vládu, že po nehode zničila dôkazy, keďže miesto nehody bolo predčasne vyčistené. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Ukrajinský prezident Zelenskyj vo svojej kondolencii ocenil, že sa pápež František modlil za mier na Ukrajine. Čítaj ďalej
V rezidenciách, kde nebýva kráľ Karol III. bude vlajka spustená na pol žrde po smrti pápeža Františka. Čítaj ďalej
V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka. Čítaj ďalej
Na úmrtie pápeža Františka reagoval aj Biely dom. Na sociálnej sieti X zverejnil krátky príspevok. Čítaj ďalej
Ruský prezident označil pápeža Františka za vynikajúceho človeka, ktorého si bude navždy pamätať v tom najlepšom. Čítaj ďalej
Po oznámení úmrtia pápeža Františka sa v Ríme rozozvučali kostolné zvony. Čítaj ďalej
Svojou pokorou a čistou láskou k menej šťastným inšpiroval milióny ľudí, uviedla predsedníčka eurokomisie Metsolová. Čítaj ďalej
Bol to muž nesmierneho súcitu, reagoval izraelský prezident Herzog na úmrtie pápeža. Čítaj ďalej