Ukrajinci môžu do registra škôd spôsobených Ruskom hlásiť nezvestných príbuzných
Ukrajinci môžu nanovo podávať žiadosti o odškodnenie súvisiace so zmiznutím najbližších rodinných príslušníkov.
V tlačovom vyhlásení to oznámil register škôd (Register of Damage for Ukraine, RD4U), ktorý sídli v holandskom Haagu. Register sa v prvej fáze týkal iba poškodenia či zničenia domov či bytov, teraz sa postupne rozširuje aj na ďalšie škody.
Žiadosť môžu podať rodičia, deti a manželia, manželky či partneri osôb, ktoré sa nezvestné v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Ostatní príslušníci tak môžu urobiť len v prípade, že preukážu úzke väzby s nezvestným príbuzným.
Podľa riaditeľa registra Markijana Ključkovského je otvorenie novej kategórie pre žiadosti "zásadným krokom k uznaniu nesmierneho utrpenia, ktoré prežívajú rodiny tých, ktorí zmizli kvôli ruskej agresii". "Neistota a úzkosť súvisiaca s tým, že nepoznáte osud milovanej osoby, je hlbokým utrpením," uviedol Ključkovskyj. "Túto bolesť žiadna kompenzácia neutícha, avšak tento proces ponúka možnosť, že bude utrpenie ľudí uznané a zjednaná náprava," dodal.
Žiadosti je do registra možné podávať prostredníctvom ukrajinskej aplikácie Diia či rovnomennej internetovej stránky. Vyplniť jednoduchý formulár trvá iba desať až 20 minút a ľudia tam môžu nahrať akékoľvek dokumenty, fotografie či dôkazy, ktoré majú k dispozícii, uviedol Ključkovskyj už vlani počas rozhovoru s ČTK.
Cieľom registra je získať podklady pre budúce odškodnenie za všetky straty spôsobené ruskou agresiou. Pre mnohých Ukrajincov však podľa Ključkovského nie je kompenzácia to najdôležitejšie, chcú hlavne, aby niekto vypočul ich príbeh.
Odpoveď na otázku, kto by mal za škody zaplatiť, je podľa riaditeľa registra jednoduchá a zároveň zložitá. "Jednoduchá časť odpovede je, že to musia byť peniaze z Ruska, ktoré je ako agresor podľa medzinárodného práva zodpovedné za všetky škody. Zložitejšia časť odpovede je, že Rusko teraz nespolupracuje, takže ťažko očakávať, že bude platiť dobrovoľne. Môže sa to do budúcnosti zmeniť, ale teraz to vyzerá nepravdepodobne, "uviedol Ključkovskyj.
Je preto podľa neho potrebné hľadať alternatívy, ktorými sú napríklad aj použitie zmrazených ruských aktív v Európe. "Nebude to ľahké, nebude to rýchle, ale niečo sa okolo toho musí urobiť, aby sa tieto peniaze dali použiť ako odškodné pre Ukrajincov za to, čím si museli prejsť a čo vytrpeli," dodal v rozhovore z vlaňajšieho augusta. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej