Metsolová: V oblasti konkurencieschopnosti EÚ nesmie robiť polovičné opatrenia
EÚ nemôže podľa Metsolovej v oblasti obrany a konkurencieschopnosti robiť polovičné opatrenia.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová to uviedla počas svojho vystúpenia na úvod samitu EÚ v Bruseli.
V prejave pred premiérmi a prezidentmi členských krajín spresnila, že EÚ musí byť pripravená a brať vážne svoju bezpečnosť, pripravenosť a konkurencieschopnosť.
Pokiaľ ide o konkurencieschopnosť, Metsolová privítala oznámenie Európskej komisie o únii úspor a investícií, ako sa po novom nazýva budovanie únie kapitálových trhov. Zdôraznila však, že EÚ potrebuje uskutočniť "obrovské skoky" a nemôže si dovoliť "polovičné opatrenia".
Podľa nej europarlament na oboch agendách - obrane aj konkurencieschopnosti EÚ - usilovne pracuje a využíva legislatívne postupy platné pre naliehavé prípady.
V súvislosti s budúcim viacročným finančným rámcom (VFR) EÚ po roku 2028, o ktorom budú hlavy štátov a vlád po prvýkrát rokovať počas pracovnej večere na samite, šéfka EP zdôraznila, že budúci dlhodobý rozpočet poskytne EÚ "jedinečnú príležitosť" zosúladiť výdavky s jej strategickými prioritami.
Lídrov EÚ vyzvala na prijímanie "zmysluplných reforiem", aby bol spoločný rozpočet jednoduchší, flexibilnejší a viac zameraný na výsledky. Pripomenula, že iniciatívna správa europarlamentu k VFR bude predložená v máji.
Viacerí nemenovaní diplomati EÚ uviedli, že súčasťou budúceho dlhodobého rozpočtu bude aj splácanie dlhu, ktorý EÚ vznikol pre plán obnovy po pandémii nového koronavírusu. Únia začne splácať tento dlh v roku 2028, čo znamená okolo 25 až 30 miliárd eur ročne.
Týždenník Politico upozornil, že krajiny eurobloku nie sú jednotné pri spôsobe splácania dlhu v celkovej výške 350 miliárd eur. Kým krajiny ako Francúzsko a Španielsko podporujú myšlienku celoúnijných daní v prospech spoločného rozpočtu, rozpočtovo šetrnejšie štáty ako Holandsko sú proti akémukoľvek presunu daňovej politiky na úroveň EÚ. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej
Ukrajinské jednotky sa počas veľkonočného prímeria dostali pri Torecku do ruskej pasce. Informoval Zelenskyj. Čítaj ďalej
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Ruské vojská prísne dodržiavajú krátkodobé prímerie, ktoré vyhlásil Putin, tvrdí ministerstvo obrany v Moskve. Čítaj ďalej