Šéfovia diplomacií krajín EÚ vyjadrili v Madride neochvejnú podporu Ukrajine
Šéfovia diplomacií EÚ vyjadrili podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.
Zástupcovia Španielska, Francúzska, Poľska, Británie, Nemecka, Talianska a Ukrajiny v spoločnom vyhlásení po stretnutí v Madride zdôraznili, že Ukrajina preukázala snahu o mier tým, že bez kladenia si podmienok prijala úplné prímerie. Rusko podľa nich musí upustiť od svojej tzv. taktiky zdržiavania a súhlasiť s bezpodmienečným prímerím.
Na schôdzke, ktorá sa konala pri príležitosti tretieho výročia ruského masakru civilistov v ukrajinskom meste Buča na predmestí Kyjeva, sa zúčastnili aj šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová a eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Serhij Kyslycja sa k stretnutiu pripojili prostredníctvom telemostu.
Podľa nemeckého ministerstva zahraničných vecí sa teraz čaká na krok zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý dosiaľ nedal najavo, že by zastavil útoky na Ukrajinu a zjavne hrá o čas.
Ako však ďalej uviedol nemecký rezort, Ukrajina i Európa chcú mier a preto bude podpora Ukrajiny pokračovať. Ministerstvo dodalo, že Európa je pripravená ďalej zvyšovať tlak na Rusko.
Kallasová vyzvala aj prezidenta USA Donalda Trumpa, aby na Putina vyvíjal väčší tlak. „Myslím si, že Spojené štáty majú tiež úlohu vyvíjať väčší tlak na Rusko, aby túto vojnu zastavilo,“ povedala bývalá estónska premiérka.
Rusko musí podľa nej súhlasiť s prímerím a urobiť krok vpred, napríklad vrátiť deportované ukrajinské deti alebo prepustiť vojnových zajatcov.
Šéfovia diplomacií opätovne zdôraznili potrebu zvýšenia vojenských schopností Európy, ktorá sa podľa nich musí stať suverénnejšou a zodpovednejšou za svoju vlastnú obranu. Potrebuje byť lepšie pripravená a vybavená, aby dokázala samostatne reagovať na bezprostredné a budúce hrozby. Toto úsilie je podľa nich navyše potrebné výrazne zrýchliť. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Predseda maďarskej vlády Orbán rokoval so šéfom rakúskej Národnej rady o rizikách vstupu Ukrajiny do EÚ. Čítaj ďalej
Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva posilnia obranu v oblasti Baltského mora spoločným nákupom stoviek bojových vozidiel CV90. Čítaj ďalej
V blízkosti zbrojného arzenálu pri obci Barsovo v ruskej Vladimirskej oblasti nastala explózia. Čítaj ďalej
Rusko stupňuje hybridné útoky na Európu, tvrdia holandské spravodajské služby. Čítaj ďalej
Ukrajina potrebuje nakúpiť 4,5 až 6 miliárd kubických metrov zemného plynu. Časť bude nevyhnutne ruského pôvodu. Čítaj ďalej
Rusko počas zimy zaútočilo na 34 zariadení najväčšieho ukrajinského producenta plynu UkrGasVydobuvannya. Čítaj ďalej
Ruský útok na obytnú výškovú budovu v Záporoží neprežil jeden človek, ďalších 22 vrátane troch detí utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Japonsko poskytne Ukrajine spravodajskú podporu v podobe geolokačných údajov. Čítaj ďalej