SME
  1. SME Minúta
  2. Domov
  3. Česko má v dôsledku výpadku z Ruska ropné rezervy iba na 60 dní
1. 4. 2025
|
12:38
|
Domov

Česko má v dôsledku výpadku z Ruska ropné rezervy iba na 60 dní

Bežný chod českej ekonomiky by vydržal dva mesiace, ak by prestala tiecť ropa a začalo čerpalo by sa zo strategických zásob.

Tie Správa štátnych hmotných rezerv drží bežne na úrovni 90 dní, tretina zásob však začiatkom marca kompenzovala výpadok dodávok z Ruska. Informoval o tom server novinky.cz.

V dôsledku prerušenia dodávok ruskej ropy ropovodom Družba, ku ktorému došlo 4. marca,

Správa štátnych hmotných rezerv zapožičala spoločnosti Orlen Unipetrol 330.000 ton ropy, teda približne tretinu z celkových zásob.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma prevádzkuje obidve české rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a Litvínove. V tejto súvislosti hovorca Orlen Unipetrol Pavel Kaidl uviedol, že momentálne beží výroba pohonných látok v obidvoch rafinériách v plnom rozsahu.

Podľa českého ministra priemyslu a obchodu Lukáša Vlčka sa dodávky zastavili pre neuskutočnené platby medzi Orlen Unipetrol a ruskými dodávateľmi.

Platby sa údajne zastavili v dôsledku problémov vyplývajúcich z posledného balíka sankcií, ktorý na Rusko uvalili Spojené štáty.

Rafinérska firma odvtedy značnú časť ropy využila.

„Spoločnosť Orlen Unipetrol už spotrebovala polovicu ropy, ktorú sme jej so súhlasom vlády zapožičali. Ďalšiu pôžičku nepredpokladáme. Orlen Unipetrol už má zabezpečené dodávky prostredníctvom ropovodu TAL, ale ak by bolo potrebné na stabilizáciu českého trhu s pohonnými látkami uvoľniť ďalšie zásoby, sme na to pripravení,“ povedal Novinkám predseda Správy štátnych hmotných rezerv Pavel Švagr.

Kapacitu ropovodu TAL sa vďaka modernizácii v posledných dvoch rokoch podarilo v rámci projektu TAL Plus zvýšiť tak, aby do Česka mohlo ročne tiecť zhruba osem miliónov ton ropy, teda dvojnásobok toho, čo doteraz.

Takýto objem pokryje celú ročnú spotrebu suroviny. Prvý tanker s dodávkou v rámci rozšírenej prevádzky priplával do Terstu minulý týždeň a do Česka by ropa z neho mala doputovať v druhej polovici apríla. S dovozom ruskej ropy ropovodom Družba sa už podľa všetkého nepočíta.

Keď bude Orlen Unipetrol ropu vracať, už to podľa Švagra nebude ruská ropa, ale pôjde o typ ľahkej ropy Azeri Light z oblasti Kaspického mora. Tá sa spracováva najmä v rafinérii v Kralupoch nad Vltavou.

Zároveň to bude znamenať, že v hmotných rezervách už nebude iba ruská ropa, ale tretinu bude tvoriť surovina z iných zdrojov.

Podľa zmluvy by mal Orlen Unipetrol vrátiť zapožičanú ropu do konca augusta. Je tak možné, že 90-dňové štátne rezervy ropy bude mať Česko znova až o päť mesiacov. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine

17:39
Svet

Európska banka pre obnovu a rozvoj poskytne Ukrajine jednu miliardu eur na pomoc pri obnove energetického sektora. Čítaj ďalej

17:29
Svet

Česká vláda zaradila na vnútroštátny sankčný zoznam bieloruskú novinárku a príslušníka ruskej tajnej služby. Čítaj ďalej

17:26
Svet

Americkí senátori navrhujú uvaliť 500-percentné clá na dovoz z krajín, ktoré nakupujú palivá a urán z Ruska. Čítaj ďalej

17:02
Svet

Pri ruskom raketovom útoku na Kryvyj Rih zahynuli podľa gubernátora najmenej štyria ľudia, po údere vypukol požiar. Čítaj ďalej

16:40
Svet

Nórske úrady začali preverovať malú firmu podozrivú z vydávania falošných poistení ruským ropným tankerom. Čítaj ďalej

16:09
Svet

Požiadavku britskej vlády registrovať firmy a ľudí pracujúcich pre Rusko, označila Moskva za šialenú. Čítaj ďalej

14:28
Svet

Pri útoku na Charkov na východe Ukrajiny utrpelo zranenia niekoľko ľudí vrátane troch detí, uviedol Zelenskyj. Čítaj ďalej

13:17
Svet

Rusi na Ukrajine na sabotážne akcie a teroristické útoky verbujú neplnoletých, uviedla ukrajinská bezpečnostná služba. Čítaj ďalej

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 656
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 330
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 578
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 575
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 456
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 263
SkryťZatvoriť reklamu