Generálni prokurátori z 19 amerických štátov podali vo štvrtok žalobu proti administratíve prezidenta Donalda Trumpa za jej rozsiahle nariadenie týkajúce sa volebných pravidiel.
Snahy o zmenu volieb označili prokurátori za protiústavný zásah do jasnej právomoci štátov viesť vlastné voľby a prezident podľa nich nemá právomoc vykonávať zmeny vo federálnych voľbách. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP a portálu Politico.
Ide už o štvrtú žalobu proti výkonnému nariadeniu, ktoré Trump podpísal minulý týždeň. Cieľom spomínanej žaloby je podľa AP zablokovať kľúčové aspekty nariadenia vrátane požiadaviek, aby sa ľudia pri registrácii na voľby preukázali dokladom o občianstve, a aby boli všetky poštové hlasovacie lístky doručené do dňa konania volieb.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Prokurátori v súdnych spisoch uviedli, že prezident na nič z toho nemá právomoc. „Výkonné nariadenie o voľbách je protiústavné, antidemokratické a neamerické,“ vyhlásili. „Ani ústava, ani Kongres neoprávnili prezidenta zaviesť požiadavky na doklad o občianstve alebo upraviť postupy štátneho hlasovania poštou,“ uvádza sa ďalej v žalobe.
V Trumpovom nariadení stojí, že USA nedokázali "presadiť základnú a nevyhnutnú ochranu volieb". Preto vyzýva štáty, aby spolupracovali s federálnymi agentúrami pri zdieľaní zoznamov voličov a stíhaní volebných zločinov. Podľa volebných predstaviteľov boli nedávne voľby jedny z najbezpečnejších v histórii Spojených štátov a neboli zaznamenané žiadne náznaky rozsiahlych podvodov.
Trump dlhodobo kritizuje volebný proces pričom AP pripomína, že po prezidentských voľbách v roku 2020, v ktorých zvíťazil Joe Biden, odmietol prijať porážku a viackrát spochybnil výsledky volieb. Terčom kritiky amerického prezidenta bolo najmä hlasovanie poštou, o ktorom tvrdil, že je neisté a podnecuje k podvodom. Podľa AP sú podvody zriedkavé, majú obmedzený rozsah a podvodníci sú stíhaní.
V utorok zažalovali Trumpovu administratívu generálni prokurátori a guvernéri z viac než 20 amerických štátov. Dôvodom sú škrty vo výške 11 miliárd dolárov z federálnych fondov, ktoré boli určené na iniciatívy v oblasti ochorenia COVID-19 a ďalšie projekty verejného zdravia.
(TASR)