Bosnianski Srbi označili nemeckú štátnu tajomníčku za nežiaducu osobu
Vláda bosnianskej Republiky srbskej označila nemeckú štátnu tajomníčku pre EÚ Lührmannovú za nežiaducu osobu.
Má zákaz cestovať na územie tejto entity. Rozhodnutie RS je odvetou za plány Nemecka a Rakúska zakázať bosnianskosrbskému prezidentovi Miloradovi Dodikovi a dvom ďalším politikom vstup na svoje územie.
Lührmannová pre recipročné opatrenie údajne odišla zo srbskej entity a zrušila plánované stretnutie s lídrami opozičných strán v Banji Luke, hlavnom meste Republiky srbskej. Vo štvrtok sa v Sarajeve stretla so šéfkou rakúskej diplomacie Beate Meinlovou-Reisingerovou, ktorá potom oznámila rakúsko-nemecký zákaz voči Dodikovi.
„Vláda RS vyhlasuje Annu Lührmannovú za personu non grata v Republike srbskej a nariaďuje ministerstvu vnútra, aby túto osobu po vstupe vyprevadilo (z územia),“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré citovala agentúra HINA.
K rozhodnutiu sa vyjadril aj samotný Dodik, ktorý na sieti X použil hanlivé výrazy a nemeckú štátnu tajomníčku okrem iného označil za „hlupáka“.
Vodcu bosnianskych Srbov minulý mesiac v Bosne odsúdili na rok väzenia a šesťročný zákaz politickej činnosti za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre BaH Christiana Schmidta.
Ten dohliada na dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody, ktorá v 90. rokoch ukončila vojnu v Bosne. Bosnianski Srbi Schmidtovu legitimitu neuznávajú.
Na Dodika vydala bosnianska justícia 18. marca domáci zatykač. Ani to však Dodikovi nezabránilo v tom, aby 24. marca odcestoval do Srbska a následne aj do Izraela, kde sa s viacerými ďalšími krajne pravicovo orientovanými európskymi lídrami zúčastnil na konferencii o antisemitizme organizovanej izraelskou vládou.
Následne odcestoval do Moskvy, odkiaľ sa podľa vlastných vyjadrení vrátil domov tento týždeň. Bosna po nelegálnom vycestovaní z krajiny vydala na Dodika medzinárodný zatykač. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Starovekí Gréci antické sochy maľovali, zdobili ich šperkami a aj parfumovali, ukazuje najnovšia štúdia.
(Washington Post)Taiwan chránia pred čínskou inváziou aj čipy. Potrebuje ich Peking aj Trump, vraví v rozhovore analytik.
(SME)Trump rozpútal svetovú obchodnú vojnu, ktorá výrazne zasiahne aj Slovensko. No stáť miliardy to bude celý svet. (SME) Čítaj ďalej
Tunisko odstránilo tábory, v ktorých sa nachádzali tisíce nelegálnych migrantov zo subsaharskej Afriky. Čítaj ďalej
Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí. Čítaj ďalej
Palestínske militantné hnutie Hamas drží polovicu žijúcich izraelských rukojemníkov v nebezpečných bojových zónach. Čítaj ďalej
Sýrska vláda študuje závery novej správy Amnesty International, ktorá vyzýva na vyšetrenie sektárskych masakier. Čítaj ďalej
Zomrel bývalý kardinál McCarrick, ktorého pápež prepustil z kňazského stavu kvôli obvineniam zo zneužívania.
(TASR)